29.01.14

Test Dept. - české intermezzo

  Na podzim roku 1985 bylo v Čechách hodně málo lidí, kteří by znali hudbu Test Dept. nebo věděli, že skupina toho názvu existuje. Muzikální obec byla spíše vzrušena zprávou, ža v Praze má prodlévat živá legenda Nico a snad se podaří narychlo zorganizovat koncert. Pár schopných lidí dalo hlavy dohromady, obětavci z Jazzové sekce distribuovali vstupenky a v sobotu 4. října sál kulturního domu na Opatově praskal ve švech. O nevydařeném koncertu (zásluhou českých zvukařů) zde netřeba psát více.
 V ten čas, po obligátních štrapácích na hranicích, kde celníci ostřížími zraky bedlivě prohlíželi instrumenty ala Kovošrot, přijeli do Čech Test Dept. a možná v okamžicích, kdy v Praze zpívala Nico, byli očitými svědky zákroku bezpečnosti se psy při vystoupení punkové kapely Plexis v Liberci. Nebo na nich již ulpíval prach ulic Prahy a oni svým vzezřením a ledabylým oblečením vzbuzovali pozdvižená obočí a otazníky v hlavách, protože vypadali jako zájezd nezaměstnaných nebo cosi na způsob karnevalu chudých.
  Snaha hrát v Praze byla veliká, ale organizátoři koncertu se již popálili jednou, neboť neslavné zakončení neslavného koncertu Nico se konalo v úřadovnách policie a pálit se podruhé tak brzy (původní záměr byl, aby Test Dept. hráli druhý den po Nico, tedy 5. října 1985), nedivme se, se nikomu nechtělo. Vždy bdělé úřady by v tom už asi viděly provokaci. Technickou překážkou navíc se stal požadavek Test Dept. na dvacetičtyřkanálový mixpult, aparát pro jejich performaci nezbytný, ale v Čechách tehdy sehnatelný jen v říši představ.
  Takže se zase jednou něco nezdařilo. I když, pouze negativní to nebylo. Alespoň se lidé dozvěděli, že taková skupina je na světě a to, že nevěděli co hraje, je mohlo motivovat k pídění se po deskách a seznámení se s muzikou Test Dept.

Radan Lexa, Praha, jaro 1988

Žádné komentáře:

Okomentovat