22.12.18

PF 2019




I v dalším roce plno nových i starých nahrávek.... jo a prachy, štěstí, zdraví a tak...




01.09.18

No NITZ - Conversation



   Poslední nahrávka projektu No Nitz z devadesátých let vznikala během vyvolávání různých entit a následných rozhovorů s nimi. Poselství z jiných světů, propad do hlubin šílenství, už nikdy a nikde nebudete v bezpečí. Dvě skladby z původní kazety musely být rituálně zničeny, jelikož způsobovaly trvalé poškození mozku. Šest zbývajících skladeb je nyní k dispozici. Poslech jen na vlastní nebezpečí.

released September 1, 2018 

18.08.18

Disfunction

   Disfunction je kapela z Děčína. Je to jedna z mála kapel hrající tento hlukový teror. Na letáčku na demo, které vyšlo jako split s další smečkou tohoto zaměření Gross Rosen, se nachází varování tohoto znění: Naprostej industriální noise teror, mezi End Of Silence / K.S.G. / Bizrre Uproar / Merzbow / Incapacitans/ Jen pro otrlý, not for wimps. Myslím, že jména těchto kapel mluví za sebe. To by na úvod stačilo, snad ještě to, že mají ještě jedno demo, které má 15 minut a je něco starší a jmenuje se Emergency. To by pro úvod mohlo stačit a tady vám přinášíme rozhovor s Honzou Dítkem.



Napiš mi něco o vzniku a historii Disfunction
   Disfunction vznikl předloni /92/, když jsem v Děčíně potkal jednoho bláznivého Němce z Pirmy. Slovo dalo slovo a za čas mi přišel podklad pro první demáč Emergency. Já to namixoval a udělal obal. Druhej demáč vyšel jako split s Gross Rosen o pár měsíců později, opět jsem to míchal doma tentokrát už sám.

Jak se prodávají dema Disfunction a jako jsou ohlasy u fans?
   S prodejem jsem spokojen. Rozesláno je něco kolem 100 kusů, což na poměry není špatný. Ohlasy? Od vyloženě kladných: ...zvuk jako japonské symfonie... až po záporný: ...noise mám rád, ale ve trochu inteligentnější formě např Sonic Youth atd...

Tvé oblíbené kapely. Ovlivnila tě nějaká?
   Jistě. Každého něco ovlivňuje. Mám rád původní japonskou scénu /Merzbow, Solmania, Zeni Geva, Null.../ Kromě toho se mi líbí klasický grindcore, industrial, EBM, ambient. Dokáže mě zničit i klasický HC jako Olho Seco, Ratus, Ludichrist, R.D.P., Ataque Frontal.

Vyjadřuje tento styl hudby tvoje vnitřní pocity na tento svět a nebo je to jen vyplnění volného času?
   Ne i jo. Ne trvalý pocity. Ty se mění. Je to spíš syntéza nálad, který jsem měl v den, hodinu, minutu natáčení. Jak to vysvětlit?  Nějakej prvotní impuls tě přivede do transu a ty potom děláš podvědomě jen to, na co myslíš. Nic neplánuješ. necháš se unášet a řídit svoji náladou. Improvizuješ.

Jak to vidíš s noise core scénou u nás?
   Tady nějaká je?? O žádný nevím.

Co nejvíce nenávidíš?
   Těžko říci. Řekl bych, že já ne nenávidím. Já spíš nemám rád. A věcí co nemám rád je hodně. Třeba nemám rád Metallicu.

Kdo ti napsal noty na hudbu Disfunction? :)
   Můj dědek byl Smetana a Mozart byla moje matka. Mám to v genech.

Něco na závěr? Nějaký vzkaz pro čtenáře?
   Už si to nepamatuju, ale takhle nějak: "S úsměvem žívot musíš brát, když se tváříš kysele, kdo tě má mít rád?" Joo. Díky za interviev.

Noise Massacre č. 1 1994


11.08.18

Fanziny

...v oblasti alternativní kultury se jedná o periodika zabývající se kulturou, které se nedostává publicity a prostoru v mainstreamových médiích nebo která o takovou publicitu a prostor nestojí již z principu. Tyto fanziny vznikají z úsilí nadšenců (fandů) a mají vlastní distribuční kanály. Velkého významu měly především před masovým rozšířením internetové komunikace...


     Pokud se Vám doma všechny fanziny nerozpadly neustálým listováním nebo (nedej b-že) jste je nehodili do (modrého!) kontejnéru, spolupracujte s Českým a slovenským archívem subkultur

    Jejich cílem je vytvoření digitálního archivu subkulturní produkce, který bude sloužit jako pomůcka při výzkumu a výuce dějin každodennosti a nezávislé kulturní produkce v Česku a na Slovensku. Vycházíme z premisy, že v období pozdní modernity představuje subkulturní příslušnost jednu z důležitých forem společenské identifikace. Sběr materiálu je orientován především na tiskoviny, fotografie, umění a rozhovory.



kontakt: cs.archiv.subkultur@gmail.com

site: http://ziny.info/


03.08.18

No nic? No NITZ!

Kdo si pamatuje devadesátá léta, ten je nezažil, takže jen útržkovitě.

Telč 1995, společná zkušebna v katakombách pod náměstím, kde se střídal bigbít, alternativa a hard core. To vše mi přišlo málo radikální a stokrát slyšené, protože v té době jsem poslouchal SPK, Throbing Gristle, Psychic TV apod. Zjistil jsem že existují DJs s dvěma gramofony co je pouští dohromady. Vzal jsem teda taky dva gramofony a staré vinyly s různými bizarnostmi jako například projevy Gottwalda a Slánského, indickou hudbu a nějaké staré šelaky s ethno nahrávkami. Přenosky jsem zapřel pivními lahvemi abych vytvořil nekonečnou smyčku a navrch jsem mlátil do všeho co bylo po ruce a nahrál na B112 a později na Fostexe.

Nahrávek bylo několik hodin a z nich sestavil první dvě kazety - Odrůstání mléčné hlavy a Splendid Isolation. Celé to znělo vyšinutě a psycho, snažil jsem se aby nahrávky způsobovaly změněné stavy vědomí. v Té době jsem se zabýval magií a mind hackingem a všechny ty nahrávající session byly magický rituály - kadidlo, THC, psylocibin. Vše astrologicky podloženo.

Obě kazety jsem ztratil nebo možná zničil, už nevím. Pár skladeb z Odrůstání je na filmu někde na VHS a titulní skladba ze Splendid byla použita ve filmu Ticho Jiřího Holubce (DJ Ultrafino).

Protože jsem nevěděl jak to udělat s koncertním provedením, tak jsem vše začal prezentovat jako poslechové diskotéky z díla Hedy Ševčíkové 80ti leté souputnice Daphne Oram a Pauline Oliveros. Bylo okolo toho hodně mystifikace...

Další dvě kazety Ema má óm a Kontemplace vyznikly jako kolektivní improvizace, byly ovlivněny buddhismem, zachycovaly kouzlo okamžiku s důrazem na nemyšlení a náhodu. používali jsem Moog, generátory tvarových kmitu... Na kazetách se podíleli i další lidé z telčských kapel, ale kdo všechno už nevím...

Tato první etapa skončila tím, že jednomu spoluhráči "hráblo" a jal se ze zkušebny vymítat ďábla, kterého jsem prý vyvolal, rozmlátil aparát a všechno zapálil.

Po přesuny do jiné zkušebny vznikla kazeta Smutek hmoty, kolektivní improvizace na téma textů Otokara Březiny, Byly použity smyčky z gramofonů, mlátilo se do všeho co bylo po ruce, troubilo na duralové trubky... Odehráli jsme i pár koncertů, opět kolektivní improvizace na dané téma, publikum nás prosilo, ať už přestaneme hlučet, pořadatelé vypínali aparát. Na jeden koncert měl přijet i Radek Kopel, ale nepřijel, což mě tehdy dost mrzelo, pořád jsem hledal nějaké spojení na noise-indus scénu. Poslední kazeta z tohoto období Conversation bylo už jen čisté šílenství, evokace různých entit a následné rozhovory s nimi.

Všechny kazety jsem zabalil do kompletu s názvem Oprava sluchového nervu, moc jich nebylo chtěl jsem udělat víc, ale nikdo o to neměl zájem, Dokonce jsem něco i poslal Tomáši Novákovi z Ars Morta Universum, ale myslím, že se vyjádřil, že to je sračka... Mně ale nikdy nešlo o to aby to bylo "dobrý" mně šlo o to, aby to bylo takový jaký to je! No nic...

S odstupem let jsem nahrál Muzzak, Už celé na počítači, takový pokus o elevator music. Později CD Doupata hadů, opět na Březinovské téma, master jsem půjčil Prokopovi Holoubkovi (Midi Lidi) a ten už mi ho nikdy nevrátil. Potom pár pokusů o resuscitaci No NITZ, ale nebylo to ono.

Až letos po EP NOö nová deska Metaldyne na labelu Jezerka Records.

Tomáš Plachý




Pouze pro vás, dítka doktríny a tajného vědění, jsme toto dílo sepsali. Bádejte v této knize, ať vás nad ní shromáždí záměr, který jsme v ní porůznu rozptýlili a uložili; co jsme na jednom místě ukryli, na jiném jsme vyjevili, aby se toho mohla chopit vaše moudroste.Heinrich Cornelius Agrippa von Nettersheim, De occulta philosophia

Heda: Proč si říkáte právě No Nitz
No Nitz: Myslíme si, že to nejlépe charakterizuje to co děláme, Prostě no nic, a nebo to můžeš brát jako No nic - číslo nula, počátek, prázdno, nebo snad stav nemyšlení. 

Heda: Mám tomu snad rozumět tak, že o tom co děláte nepřemýšlíte? 
No Nitz: V tom je možná podstata celé věci. Oprostit se od myšlení.

Heda: Kolik lidí s vámi vlastně spolupracuje? 
No Nitz:  Nikdy jsme to přesně nepočítali, ale tak padesát. Ale většina z nich o tom neví. Trochu jsme je zmanipulovali. 

Heda: A mně by jste taky dokázali zmanipulovat? 
No Nitz: Jasně, ale musíš mi říct co to pro tebe znamená zmanipulovat. 

Heda: To zní docela ďábelsky 
No Nitz: Možná, ale když mluvíme o experimentální hudbě, tak se musejí zdát všechny cesty na první pohled ďábelské. I když jsou ve své podstatě vysvobozením. 

Heda: Potom ale neděláte lecjaký experiment, nýbrž to co je pro vás nutné. 
No Nitz: Jistě, je jasné, že svou akcí člověk netouží přijít k penězům, ale dělá to co je nutné, že svou akcí netouží připravit radost smyslům, ale dělá to, co je nutné, že svou akcí netouží po úspěchu, ale dělá co je nutné, netouží svým jednáním založit školu, ale dělá něco jiného. 

Heda: Co jiného? 
No Nitz: Chceme být v prvé řadě zvukově objektivní. Zvuk pak přichází sám k sobě. Hudba je pro nás výsledkem = tvořeným ze zvukových zážitků, k nimž není dán popud žádným vloženým výrazem, ani vlastním, ani výrazem nějaké další osobnosti. Vzniká tak hudba indiferentní, pokud jde o motiv. Její základ není v dramatických úmyslech. Krátce řečeno je to hudba osvobozená od uměleckosti a vkusu. Zároveň ale nezapíráme ani osobní výraz, ani drama, ani psychologii celé věci, není to však pro nás předmětním. To znamená jít spíše na zvukové zážitky a jejich vlastnosti na způsob jejich záznamu a přenosu. 

Heda: Budujete tedy jakýsi svět, svět za zrcadlem?
No Nitz: Dokud zůstáváš uzavřený ve svém prázdnu, můžeš se domnívat, že jsi ve styku s Jedním, ale jakmile jednou začneš hníst hlínu, třeba tu elektronickou je s tebe rázem stvořitel, a kdo hodlá stvořit svět, ten se už zapletl s omylem a se zlem, Je to dost psychedelické. 

Heda: Co pro vás znamená takový psychedelický zážitek? 
NO NItz: Psychedelická zkušenost je pro nás takovou noční plavbou po moři. Člověk je jako osamělý rybář se sítí, kterou rozhodí do oceánu chaosu. Chaos to je imaginace, Někdy člověk něco vyloví, někdy mu však sítě něco protrhne a úplně rozcupuje a vám nezbude nic jiného než se vrátit na břeh strčit hlavu pod peřinu a modlit se. 

Heda: Co je pro vás už experimentální akce? 
No Nitz: Je to taková akce, jejíž výsledek jste nepředpokládali. Je to taková akce jejíž provedení nedeterminuje výsledek. Potom můžeme pracovat bezprostředně. To může přivodit koncepci, která existovala před tím pouze v našem podvědomí. 

Heda: Jaké možnosti vám poskytuje tento systém?
No Nitz: Aplikace nahodilostí se nám jeví v pravdě magickým postupem, pomoci něhož můžeme překračovat bariéry příčinnosti a vědomé volby a při níž se zostřuje vnitřní zrak i sluch. Nově řazené myšlenky a prožitky tak dostávají svůj vlastní význam. Pro nás je nahodilost "nevědomou motivaci", jak o tom už někdy v roce 1900 psal Sigmund Freud. 

Heda: A v čem spočívá váš dopad na umění obecně?
No Nitz: Adopce nahodilosti se stává vlastním tajným záměrem. Usilujeme o obnovení uměleckého díla v jeho původní magické síle, hledáme cesty k bezprostřednosti, Rozhodným dovoláváním se nevědomí, které je neoddělitelnou součástí nahodilosti, restaurujeme umění v jeho posvátné podstatě. V této době všeobecné skepse se tak umění více jak kdy jindy stává nástrojem magické sily. 

Heda: Vidím v tom paralelu s technikami zenového buddhismu. . , 
No Nitz: Ano je to naše pojetí zenu. No Nitz burácí, protože ví, jaké je to být potichu, působí, protože je ve stavu klidu.

S No Nitz si povídala Heda Ševčíková.
Cyberhermetická revue Těsnění 199?

http://nonitz.cz/

31.07.18

No NITZ - Smutek hmoty


No NIC, pokud neznáte Hedu Ševčíkovou souputnici Daphne Oram a Pauline Oliveros, asi jste nikdy nebyli v Telči, pokud znáte tak jste byli v Telči, ale v jiné dimenzi. No NIC, nestačí se jen zavřít do zkušebny, mlátit vším do všeho co je po ruce, troubit do duralových trubek, pouštět smyčky z gramofonu a pokusit se vyvolat ducha Otokara Březiny. No NIC, nestačí jen nezapálit zkušebnu, nerozmlátit aparát, nezničit nahrávku, abychom i po letech zažili to psycho devadesátých let. No NIC, stačí jen prožít změněné stavy vědomí a to vše předtím jste možná nezažili. No NITZ, poslouchejte! 

released July 31, 2018


27.05.18

Interpretace - Noční lovec


"Radium ručiček začínalo světélkovat. Pilot zkontroloval jeden po druhém všechny ciferníky a byl spokojen. Měl vědomí, že sedí bezpečně uprostřed svého nebe. Přejel prstem příčný ocelový nosník a cítil, jak v kovu proudí život. Kov se nechvěl, ale žil. Pět set koní motoru probouzelo v hmotě slabounké proudění, které měnilo její hladký povrch v hebký samet. Jako obvykle, nepociťoval pilot za letu ani závrať ani opojení, ale tajemné žilobití živého těla." 
Antoine de Saint-Exupéry 

Album "Noční lovec" bylo nahráno v roce 2006. 

"The luminous dial hands were beginning to show up. The pilot read their figures one by one, all was going well. He felt at ease up here, snugly ensconced. He passed his fingers along a steel rib and felt the stream of life that flowed in it, the metal did not vibrate, yet it was alive. The engine’s five-hundred horse-power bred in its texture a very gentle current, fraying its ice-cold rind into a velvety bloom. Once again teh pilot in full flight experienced neither giddiness nor any thrill, only the mystery of metal turned to living flesh." 
Antoine de Saint-Exupéry 

Album "Night Hunter" recorded 2006. 

Cover: argus151

released May 27, 2018

https://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/no-n-lovec

28.03.18

Mushrooms In Our Shoes - Quarter Libeň


Quarter Libeň je první a zároveň jediné studiové album mysteriozního dua industrialních performerů známého spíše pod zkratkou M.I.O.S.. 

Koncem května 1987 se David Urban a Jan Benedict Nosek domluvili, že budou dělat muziku. Vymysleli si název skupiny – Mushrooms In Our Shoes a zavřeli se v bytě, který změnili na domácí studio. Za pouhé dva dny hraní, nahrávání, mixování stvořili deset skladeb, celkem 40 minut hudby. Za použití kovů, plechů, perkusí, kytar, piana vznikla jakási kombinace industriálu a no wave v rituálním hávu. To vše vydali na kazetě v počtu 50 číslovaných kusů. 

D.: kovy, plechy, hluky, spec. klarinet, piano.
B.: perkuse, hluky, el. kytara, ak. kytara, piano, zpěv

released March 23, 2018

Digitalizace: Budis Studio

https://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/quarter-libe

15.01.18

Brutální trychtýře – tavicí tyglík z Ostravské pánve

  Ostravský projekt Brutální Trychtýře (dále jen BT) jednoznačně patří vedle kapel, kterými byly na přelomu 80. a 90. let minulého století kupř. T. D. H. R. (Totální destrukce hudebních rovin, také TDHR), Dabljů (někdy používány také názvy "W" či Dabl jů), ABODS (Aby byly ozvěny duševního stresu)  či  IG Farben,  k průkopníkům, prorážejícím industriální, hlukové a elektronické vlnky, a tak rozčeřily vlny poklidné hladiny na území severní Moravy a Slezska.



  Projekt BT se zrodil v hlavách Vasila Hošovského a Davida Zeliny okolo roku 1990 na slezskoostravském gymnáziu Hladnov. Jistou dobu existovaly BT pouze v myšlenkách, představách a vizích.  V roce 1991 do kapely přicházejí Alexandr "Saša" Hošovský (přezdívky: Panky, Panki, Pankio,), načež v zápětí začínají BT realizovat první koncerty (Anti Army Fest /Horní Datyně/), Starý sklep – Křížkárna /Olomouc; koncert spolupořádal Čenda Šopek z CS Industrial/), Platan (Ostrava), VŠ koleje (Košice), společný koncert s francouzskými Swinging C. v Pivovarské pivnici (Ostrava) aj.
S kapelou v té době občas vystupovali mj. Jakub Tylčer (dnes projekt Wereus) a multiinstrumentalista Dimitrij "Míťa Dostál" (dnes Empty Pipen).

  V mezidobí vznikl pozoruhodný – převážně rytmický – projekt Shinning Bridge (Ondřej Martínek a Alexandr Hošovský, nahraný pod mostovkou ostravského Mostu Pionýru (ano, jedná se o most, který v roce 1976 explodoval /výbuch plynu/; před pár lety se v jeho bezprostřední blízkosti nacházel kultovní klub Plan B Hardcore Cafe – po čertech zajímavé místo). S realizací nahrávky klukům pomáhal zesnulý ostravský písničkář Josef  Streichel. BT jistou dobu "zkoušeli" ve zkušebně Absolutního bezedna v RK Cihelna.

  V tvorbě BT se odráží duch jedinečné přelomové doby; nasranost, mající kořeny v předcházejícím systému, svobodomyslnost, vyvěrající z atmosféry nadcházející éry (tehdy svoboda opravdu existovala), přímočarost, temné vizionářství a věčná nespokojenost (jakoby členové BT tušili, co nás všechno teprve čeká). Velkou devizou BT byly nespoutanost, bezprostřednost a schopnost kreativně improvizovat. Skutečný tavicí tyglík emocí a nápadů z Ostravské pánve!


Samotnou tvorbu popisuje poměrně výstižně Ondřej Martínek: " Hlavní myšlenkou bylo používání různých perkusí, nalezených těsně před produkcí, zapojených na kytarové snímače. Používali jsme i "předtáčky"; spíše ke zmohutnění zvuku, Před některými koncerty jsme s Pankim secvičovali základní rytmické podklady a postupy, načež Vasil "vymyslel", že nebudeme vůbec cvičit,údajně proto,aby se nám neopotřebovaly nápady!" (Sic!) K textové stránce BT dodává: "V Olomouci jsme chtěli s Punkim nějaké industriální texty vymyslet, ale Vasil to důrazně odmítl. Nakonec sděloval publiku automaticky myšlenky, které ho zrovna napadly. Na nahrávce tomu jde místy docela rozumět"

  Velice brzy se BT rozpadají. Jednoho dne v období Vánoc, se (dle výpovědi očitých svědků)  Vasil doslova vrhl – mentálně i všemožně jinak – "ovlivněn" pod tramvaj. Vasilův život tragicky skončil, kapela přestala existovat. Podobně, i když s lepším vyústěním, dopadl před nějakou dobou i Ondřej Martínek. Po "nechtěném" pádu z okna a  byl několikrát postupně – eufemisticky řečeno – rekonstruován. Díky této skutečnosti, můžeme poslouchat nahrávky BT, které pocházejí z jeho soukromého archivu.

  S BT těsně před Vasilovou smrtí údajně počítal Dušan Vozáry, coby se suportem na turné nejmenované kapely. Jenže došlo k fatálnímu zlomu, který líčí Ondřej Martínek: "V té době se již Vasil věnoval efedrinovému abusu a celý projekt BT, který měl lidi šokovat, odeslal
i se sebou do kytek!"

  BT existovali velice krátce, přesto po nich zůstává nesmazatelná stopa v industriálních středoevropských, československých, potažmo v českých luzích a hájích. Kult trvá!

  K Vašim, lecčemu navyklým, uším se dostává nahrávka dvou koncertů proroků, kteří pomáhali rozčeřovat vody a zvěstovat budoucnost, podobně jako činil sv.Jan Křtitel. Jenže proroctví těchto "věrozvěstů" je trošku temnější a poněkud alarmující. Proroctví a poselství  BT zvěstují spíše Apokalypsu než Spasení. A třeba je to všechno úplně jinak...

  Výstižný dokument doby od industriálních pionýrů z Ostravy.

                                                                                                                                               hrb

Nahrávky:

Proč se tak tváříte! – Olomouc (1991), Starý sklep / Křížkárna (jeden z prvních koncertů BT)

Vasil Hošovský – řev
Saša Hošovský – bicí
Ondřej Martínek – basa, perkuse

Petr Kosatík jako host – bicí, vrtačka

Brutální Trychtýře lámou hnáty! – VŠ koleje Košice (1991)

David Zelina – klávesy
Vasil Hošovský – řev
Ondřej Martínek – basa, bicí, perkuse

Jakub Tylčer (autor loga názvu BT) jako host – basa, řev






Obě nahrávky vyšly v roce 2018 na našem labelu
https://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/funneldance

14.01.18

Brutální trychtýře - FunnelDance



Projekt BT se zrodil v hlavách Vasila Hošovského a Davida Zeliny okolo roku 1990 na slezskoostravském gymnáziu Hladnov. 

V tvorbě BT se odráží duch jedinečné přelomové doby; nasranost, mající kořeny v předcházejícím systému, svobodomyslnost, vyvěrající z atmosféry nadcházející éry (tehdy svoboda opravdu existovala), přímočarost, temné vizionářství a věčná nespokojenost (jakoby členové BT tušili, co nás všechno teprve čeká). Velkou devizou BT byly nespoutanost, bezprostřednost a schopnost kreativně improvizovat. Skutečný tavící tyglík emocí a nápadů z Ostravské pánve! 

Samotnou tvorbu popisuje poměrně výstižně Ondřej Martínek: " Hlavní myšlenkou bylo používání různých perkusí, nalezených těsně před produkcí, zapojených na kytarové snímače. Používali jsme i "předtáčky"; spíše ke zmohutnění zvuku, Před některými koncerty jsme s Pankim secvičovali základní rytmické podklady a postupy, načež Vasil "vymyslel", že nebudeme vůbec cvičit,údajně proto,aby se nám neopotřebovaly nápady!" (Sic!) K textové stránce BT dodává: "V Olomouci jsme chtěli s Punkim nějaké industriální texty vymyslet, ale Vasil to důrazně odmítl. Nakonec sděloval publiku automaticky myšlenky, které ho zrovna napadly. Na nahrávce tomu jde místy docela rozumět" 

Two performances by Brutální trychtýře band from Ostrava City. 

 released January 14, 2018

https://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/funneldance