Ars Morta Universum je jedinou promotérskou organizací, která se v Čechách soustavně zabývá industriálem. Během dekády činnosti uspořádala množství koncertů a mimo to navázala na přerušenou tradici industriálních festivalů přelomu osmé a deváté dekády, na nichž českému publiku představila řadu projektů zvučných i nastupujících jmen. Tvoří ji členové skupin Skrol, Zygote a Aghiatrias Martina Sanollová a Tomáš Novák, s nímž jsme si u příležitosti desátého festivalu a deseti let existence sdružení sedli k čaji.
Jaká je spokojenost po desátém kole festivalu?
Jsem velmi spokojen. Co bys chtěl slyšet? Zaplatil se. Publikum reagovalo nadšeně. Žádné negativní reakce jsme nezaznamenal. A i kdyby, tak by mě to nezajímalo, protože já jsem opravdu spokojen. Dobrá atmosféra, celkem zdařilá promotion, návštěvnost a jedna dívka, která tančila.
Deset let AMU a desátý Pražský industriální festival. Ta čísla se ale, myslím nekryjí.
Nekryjí. Ars Morta vznikla v roce 1995, první festival jsme dělali o rok později a ta nesrovnalost vznikla v roce 1997, kdy jsme uspořádali dva festivaly - jarní a podzimní. První festival byl jednodenní a vystupovala na něm Ľahká můza, Anima Munis, In Medias Res, Einleitungszeit a VO.I.D. Industriální festivaly v Praze se děly již na konci osmdesátých a začátkem devadesátých let... Něco pořádal Dan Valenta, který nyní pořádá punkové koncerty. Já jsem tam fungoval jen jako posluchač a na jejich číslování jsme samozřejmě nenavazovali. Víc by věděla zpěvačka Suicidal Meditations Silvia, ale ta by ti spíš pověděla, s kým tam popíjela.
Ars Morta Universum vznikla, tuším na základě skupiny Der Marabu.
V roce 1992 jsem se potkal s Vladimírem Hirschem, když jsem v klubu 007 viděl koncert Der Marabu. Říkal jsem si, co to bude. Název zněl jako country a celé to bylo dost podezřelé. Bylo tam asi sedm lidí a ta skupina mě zaujala. O dva roky později jsem jim začal dělat manažéra. V Marabu také působila Martina. Koncerty jsme začali pořádat proto, že jsme se cítili osamělí. Už nevím, do jaké míry jsme si sami připadali extrémní, ale podle reakcí publika jsme asi extrémní byli. S Marabu jsme hráli na společných koncertech s mnoha skupinami, ale nikdy nedošlo k nějakému spřátelení nebo souznění. Co tedy manažérovi zbývá? Najít souznějící lidi. Navíc jsme měli špatné zkušenosti s promotéry v pražských klubech, kteří mě většinou okradli, takže jsem se rozhodl vzít věci do vlastních rukou. Osvobodit se z klišé, vztahů, chlapáctví rockové scény. V létě 1997 se nám nějakou záhadou podařilo okupovat Futurum, kde jsme zorganizovali koncerty všech tehdejších českých industriálních kapel. První velký koncert, který jsme uspořádali byli Controlled Bleeding v roce 1997. Byla to hozená rukavice z Vídně a nešlo nad tím příliš váhat.
Publikum, které na vašich akcích vykrystalizovalo, se během let příliš nemění.
Stejné tváře nevadí. Nicméně jsem samozřejmě rád, když se objeví tváře nové. Čas od času se to i stane.
Ale asi se to ne zcela rýmuje s komerčním úspěchem akcí.
O ten nejde, Daleko víc preferuji sektářství. Ale dveře nejsou uzavřený.
A kterým směrem bys je chtěl otevřít a kterým bys je naopak neotvíral?
To je otázka. Zrodila se silné laptopová scéna, o tu se však dobře stará agentura MuteMe, takže není potřeba se do toho plést. Příliš mě neinspiruje experimentální noise - Matsujami, Katsuzami nebo jak se jmenují.... Ale objeví-li se v této oblasti kvalitní projekt, dveře jsou otevřeny. Uzavřeny ale asi budou metalové odnoži industriálu - kvasi-Ministry, kvasi-Rammstein. I když, rád bch podchytil intelektuálnější část metalového publika. Sám jsem vyrůstal na punku a hardcore, takže s tím nemám problém.
Ty už jsi párkrát říkal, že bys festival nejraděi přejmenoval na Prague Winter Festival. Je možné, že bychom na něm viděli třeba nějakou HC skupinu?
To asi těžko. Ale jsem rád, že sis na to vzpomněl. Já už jsem na to zapomněl.
Jak tedy myslíš to otevírání dveří? Dveře jsou otevřeny, ať si vstoupí?
Dá se to tak říci. Ale vraťme se k otázce naší "kulturní politiky". Ze subžánrů industriální hudby jsme měli zastoupeny téměř všechny - darkambient, deathindustrial, neoclassical, old school, power electronics... Ale je jeden subžánr, který mě opravdu nezajímá, a to neofolk. Odrážejí se v něm politické tendence, s nimiž razantně nesouhlasím. A hudebně je to odpudivé.
Jaké nejvýraznější momenty z deseti ročníků festivalů se ti vybaví?
První festival byl důležitý tím, že jsme jej vůbec uspořádali. Program druhého jsme rozšířili na dva dny. Na třetí jsme pozvali významného zahraničního hosta - Bad Sector. Z nejvýraznějších festivalových vystoupení bych jmenoval Ĺahkou můzu v roce 1996, většinu vystoupení Einleitungzseit, Bad Sector, VO.I.D. (i když Martin Jarolím byl málokdy spokojen), Inade v Exodu, Schloss Tegal, Damiana Catery, Klangstabil, polských Moan, Job Karmy a Genetic Transmission a aktuálně CO Caspara. Z posledního ročníku ještě skvělé vystoupení Do Shaska!. Postupem času se měnila naše strategie. Jedním z původních záměrů Ars Morta Universum byl export východní tvorby na západ. Důkaz, že jsme nezemřeli, vykouknutí zpoza železné opony. Podle mého názoru tu informační bariéra fungovala ještě dlouho po pádu komunismu a vlastně nezmizela ani s nástupem internetu. V okamžiku, kdy jako kapela musíš například všechny své materiály překládat do cizích jazyků, je tvá situace něčím ztížená. Ale myslím, že nahlížení na Čechy jako nevyvinutou postbolševickou zemi již pomalu mizí.
Petr Ferenc
HIS Voice 1/2005
I. Pražský industriální festival
Datum: 6. 11. 1996
Místo: Praha, Roxy
Interpreti: Ľahká múza (SK), Anima Mundi (SK), In Medias Res (CZ), Einleitungszeit (SK), VO.I.D (CZ)
II. Pražský industriální festival
Datum: 8. 3. 1997
Místo: Praha, Roxy
Interpreti: Skrol (CZ), VO.I.D (CZ), Einleitungszeit (SK), Oath (CZ), S/M (CZ)
III. Pražský industriální festival
Datum: 12. a 13. 12 1997
Místo: Praha, Klub Delta
Interpreti: Paprsky inženýra Garina (CZ), Lahká múza (SK), M.A.C of MAD (CZ), VO.I.D (CZ), Einleitungszeit (SK), Skrol (CZ), Neuro (CZ), S/M (CZ), Napalmed (CZ), Sound Research (CZ)
IV. Pražský industriální festival
Datum: 11.12 a 12. 12.1998
Místo: Praha, tovární hala "V cípu" aka klub Továrna
Interpreti: Skrol (CZ), Mac.Of.Mad (CZ), Einleitungszeit (SK), Viactrix (CZ), Bad Sector (IT), V.O.I.D. (CZ), Hermafrodit (CZ), Simulacrum (SK), Paprsky Ing. Garina (CZ), Ľahká múza (SK), Envoi (CZ), Tonton Macoutes (CZ), Waste Technology (CZ) - Trance party až do rána , (Napalmed nevystoupili ač avizováni)
V. Pražský industriální festival
Datum: 10. a 11. 12. 1999
Místo: Praha, Galerie Exodus (vedle KFC na Václaváku, v pasáži)
Interpreti: Vladimír Hirsch (CZ), Hermafrodit (CZ), Braindread – (turntables, tedy DJ) (CZ), Look A.I. (CZ), Tonton Macoutes (CZ), Einleitungszeit (SK), Cazzodio (IT), Inade (DE), Job Karma (PL), Violenta Projecta (CZ), Neutrino (CZ)
Zajímavost: V jednání byli i Puissance (SWE)
VI. Pražský industriální festival
Datum: 15. a 16. 12. 2000
Místo: Praha, Papírna, Holešovice
Interpreti: Lyuhazs Lyacint bt. (HU), Aghiatrias (CZ), Moan (PL), Viktor Marinov (BG), Stupor (DE), Tonton Macoutes (CZ), C.H. District (PL), Palsecam (PL), Genetic Transmissons (PL)
VII. Pražský industriální festival
Datum: 14 a 15. 12. 2001
Místo: Praha, Klub Lev, Ekonomická 953, kolej VLTAVA
Interpreti: Schloss Tegal (US), Job karma (PL), Moan (PL), Děti Deště (CZ), Sardh (DE), Klangstabil (DE) , Einleitungszeit (SK), Stupor (DE), Skrol (CZ), Damian Catera (USA) (Con-Demek (USA) byli pravděpodbně nahrazeni Caterou), Dj Ron (CZ)
Videoart : vj aXcoltl Corp. (be), Arek Baginski (pl), Damian Catera (usa)
VIII. Pražský industriální festival
Datum: 14. a 15. 12. 2002
Místo: Praha, Rock Café
Interpreti: Kotel 26 (CZ), Rectal Surgery (CZ), Zygote (CZ), Schloss Tegal (US) , Hybryds (BE), Legenda Materiálů (CZ), Einleitungszeit (SK), Sangredans (CZ), Tonton Macoutes (CZ) a Laurie Amat (US), Inade (DE)
IX. Pražský industriální festival
Datum: 13. a 14. 12. 2003
Místo: Praha, Klub Matrix
Interpreti: Domestic Front (US), The Three (CZ), 4+S/M (CZ), Neuer Raum (DE), Bad Sector (IT), Aghiatrias (CZ), Delayer (UK), Jude (PL), Einleitungszeit (SK/CZ) + (Sangedans CZ), Spear (PL)
X.Pražský industriální festival
Datum: 10. a 11. 12. 2004
Místo: Praha, Kino Morava, Boleslavova 13,
Interpreti: C.O.Caspar (DE), Tábor Radosti (CZ), VO.I.D (CZ), Hieros Gamos (SK), Moan (PL), Skalpell (CH), Oxyd (SK), Do Shaska! (CZ), Střední Evropa (CZ), Schloss Tegal (US), Kollaps (CZ) ; Dj Odpadlík (CZ), Dj Maldoror (US)
XI. Pražský industriální festival
Datum: 11. a 12.12. 2005
Místo: Praha, Kino Aero
Interpreti: Herbst9 (DE), Job Karma (PL), MK9 (US), Fragment King (USA), Dorota Kleszcz (PL – FR), Z´EV (US), Anima Mundi (SK) (nakonec nevystoupí), Institution D.O.L. (AT), Aghiatrias (CZ), Thorofon (DE), Enilas Videoperformance (FIN), Dj Nika77 (CZ), Dj Maldoror (US)
XII. Pražský industriální festival
Datum: 8. a 9. 12. 2006
Místo: Praha, Rock Café
Interpreti: Dive (BG), Murderous Vision (US), Tábor Radosti (CZ), Drahomira Song Orchestra (FR), Einleitungszeit (SK/CZ), Opening Performance Orchestra (CZ), Inade (DE), Seismic Wave Factory (CZ), Schloss Tegal (US), C.H. District (PL), Do Shaska! (CZ), Psychedelic Halucinogen (CZ), Birds Build Nests Underground (CZ), Dj Nika77 (ČR)
XIII. Pražský industriální festival
Datum: 12., 13. a 14.12. 2008
Místo: Praha. Klub XT3
Interpreti: Job Karma (PL), Einleitungszeit (SK/CZ), Kotel 26 (CZ), Tábor Radosti (CZ), Guma Guar (CZ), Suka Off (PL), Rapoon (UK), Vladimír Hirsch (CZ), 1/x (SK), Kaspar von Urbach (CZ), Shamisen Paranoia (JP/MG), Leiche Rustikal (DE), RUiNU (CZ), k-lxm (CZ), Birds Build Nests Underground (CZ), Dj Raveboy (CZ), Dj Guma Guar (CZ), Dj Maldoror (USA)
XIV. Pražský industriální festival
Datum: 11. a 12. 12. 2009
Místo: Praha, Prostor Pilot, Donská 19
Interpreti: Coph Nia (SW), Tzolk'in (BG), Dapnom (FR), F.Y.D. (FR). Rovar17 (HU), Nocturne (FR), Roxxxor (CZ), Stupor (DE), Schloss Tegal (US), K.I.F.O.T.H (SK), Dj Wiktor Skok (PL), Dj Maldoror (US), Dj Raveboy (CZ), Dj Nytram (CZ) + Vj Visor (CZ)