04.11.24

Napalmed - dělat bordel neumí každý blb

 

J.Ch. Vůbec se nebudu pokoušet prokousat se naprosto neskutečným katalogem nahrávek – ať už v jakémkoliv stádiu zpracování nebo vydání. Zájemce tímto odkazuji na vaše stránky včetně těch původních http://napalweb.unas.cz/releases_cz.html (poznámka 2024: již nefunkční). Ještě než se dostaneme k tomu, co aktuálně chystáte, můžeš se Radku aspoň pokusit nám váš katalog nějak „typologicky“ zpřehlednit (splity, samply, kazety, kompilace, EP, full-lenghts …)?!

   R.K. Myslíš si opravdu, že má nějaký smysl zpřehledňovat to, co jsem se pokusil uspořádat už před lety? Na odkazu původních stránek kapely je vše dostupno k laskavému rochňání a přehrabávání. Již nějakou dobu je tento seznam krapet neaktualizován, ale to vůbec nepokládám za problém. Jakákoli nahrávka ze seznamu je „plnohodnotná“ a velmi koresponduje s dobou vzniku. Dříve se jelo v kazetách, poté byl dostatek lidí, kteří si koupili/vyměnili vinýlek, časem jsme se odhodlali i k originálním CD, dnes se soustřeďujeme hlavně na malé edice vypalovaných CD-R. Není tak nutno dělat ústupky kvůli penězům a většímu, byť stále omezenému nákladu, ale lze se volně soustředit na grafiku a balení. Pokud by měl někdo zájem Napalmed vydat, nebráníme se žádnému formátu. Nevydaných nahrávek mám v archivu dosti. Zrovna dneska jsem si vzpomněl na Hair Stylistics, projekt kde pan Nakahara valí jednu nahrávku za druhou. Nebo nekonečný proud hluku Merzbow. Z jejich pohledu jsme prachsprostí břídilové a šmuxlaři.

Aktuálně chystáte novou desku, ale přiznávám, že i v tom mám poněkud čurbes. A nebo je to možná jen tím, že chystáte více věcí najednou? Četla jsem o chystaném projektu  se slovenským Hambassadorem / Hard Clean Life, čtyřsplitku nebo dokonce ještě chystáte (v historicky krátké době) nějaký  full-lenght?

   To se Ti ani nedivím. Děláme si volně dle svých potřeb a možností. Není nutno vše katalogizovat a činit nečurbesoidní. V každém okamžiku se něco plánuje, něco chystá a mnohé nevyjde. Hambassadora jsem oslovil ke spolupráci, když jsem vyslechnul jeho starší elektronické experimentování. Protože se mi líbilo, napadlo mě požádat ho o kolaboraci. Pokud to klapne, bude to zajímavý projekt, který snad v našich končinách ještě nebyl.

   Sedmipalcový čtyř-split vyhnil je na spadnutí. Zrovna jsem odeslal náš materiál organizátorovi. Desky se dále zúčastní jeden český a dva německé projekty. Vše hluk a bordel á 3 minuty. Plnohodnotné nahrávky jsou na pořadu dne vždy ihned po nahrání, u mnohých vždy připravím i obal, ale už se nedokopu k fyzickému zrealizování. Jak jsem psal, o nic nám nejde, takže…

Co lze konkrétně na chystaných nových věcech očekávat (nového/jiného) –  myšleno i v kontextu vašich nahrávek z poslední doby?

   Od počátku jsem chtěl prostřednictvím Napalmed dosahovat čistého, tvrdého, drsného hluku. Tu a tam se to povedlo, ovšem pokud se ohlédnu, podstatou tvorby byl jakýsi industriální noise hybrid. Kombinace železitých zvuků, zkreslených rachotů, neurotického křiku. V posledních letech jsem byl zasažen podomácku vyráběnými generátory, jednoduchými oscilátory a filtry, takže mnoho nahrávek, koncertů a celkové vyznění vůbec, bylo orientováno tímto fenoménem. Nepředstavujte si však nějaké pidli pidli klávesových onanií. I tato kultivovaná zvukotvořítka jsme zprznili a ztrýznili jaxepatří.

Ve vašem případě se poměrně špatně začíná od konce tím spíš, že patrně mezi „typickými“ čtenáři Sparku nebudete mít moc (obeznámených) posluchačů, takže jdeme na začátek, do roku 1994. Kde jsou prvopočátky NAPALMED / kde byla prvotní inspirace – a nebo řekněme důvod, nutnost přijít s kapelou/produkcí typu Napalmed?

   Jeden z důvodů byl nápad prostě a jednoduše založit cíleně hlukovou kapelu. Pokročit a podpořit hranice extrémní muziky. Další, mylná idea byla, že dělat bordel umí každý blb. Po přenesené inspiraci kapelami Anal Cunt, Merciless Noise, Cryptic Slaughter, Meat Shits, Czechcore S.R.K., Laibach, Sore Throat, Cripple Bastards, atd jsem se v polovině roku 1994 odhodlal, oslovil kluky z první sestavy a už to jelo.

Kdo všechno byl u zrodu? (mám pocit, že jsi v současnosti jediným původním členem Napalmed?)

   Petr Beránek – basa, Martin Holý – basa, Martin Beraxa – bicí a já (Radek Kopel) – hlas, efekty. To, že jsem jediným členem kapely má prostinký důvod – je to kapela moje, hehe! I když i zakládající člen může být z této vyhozen, popřípadě mu ukraden název.

Jak se vám v Česku v 90.letech  fungovalo … nemám pocit, že by tu byla nějaká silná „noise“ scéna a nebo je hodně dobře ukrytá … ?

   Od počátku kapely jsme nějakých pár let fungovali a patřili do tzv. „metalového“ undergroundu. Tak jak se tento fenomén pomalu rozmělnil a původní hybatelé skončili nebo v lepším případě dostali do vyšší úrovně, zůstali jsme „na volné noze“. Díky tomu jak jsme se zakořenili na začátku, ještě dnes si tu a tam lízneme smetánky. Jsme v mylném povědomí coby „legenda“, jednou měsíčně nás někdo pozve abych zavrzali v jeho městě.

Při jakých příležitostech má formace typu Napalmed šanci si zahrát ? (sama jsem vás viděla jen na OEF) … 

 Jsme schopni a ochotni předvést své pojetí hluku kdekoli je zájem, komukoli, kdo nás pozve a proplatí nám cestovní výlohy.

Hrajete i venku a třeba na festivalech ? 

   Obě možnosti jsou reálné za předpokladu vyřčených podmínek.

A je něco jako Mekka „noise“ kultury (myslím na festivaly – a spíš ve smyslu japonské „noise“ hudby, ne v širším smyslu avantgardní/ experimentální/současné hudby … i když to asi nemá smysl rozdělovat …)?

   Myslím si, že si v naší pozici nemusíme dělat žádné větší ideály, než odvádět to nejlepší čeho jsme schopni. Máme své rodiny, svá zaměstnání a hlavně jsme si vědomi svého pohybu na nejokrajovějším okraji hudby. Já osobně jsem spokojen s tím jak to funguje. Párkrát jsme vystoupili i v cizině a když si vzpomenu kolik je na tom kterém místě každý den, každý týden, každý měsíc kapel, není důvod se ptát, proč by se měli podělat zrovna z takových nýmandů jako jsme my, hehe!

S jakou odezvou se Napalmed setkávají u nás a venku?

   Šok, výplach, vzájemné nedorozumění, rozhovor ve dvou naprosto odlišných řečech. Když se objeví vnímavý posluchač, nenasytný hledač, otevřený mysl je vyhráno – na obou stranách!

V jednom rozhovoru jsem zaregistrovala, že jsi zmínil spolupráci (a nebo možná využití některých nahrávek / zvuků či jejich částí) jinými kapelami … Smashed Face, Victims, Gride … Jak často k tomu dochází a co považuješ za nejpovedenější spolupráci / využití ?

   K takovémuto využití, použití popř. zneužití dochází velmi jednoduše. Kapela má pocit, že by hlukové zvuky mohly doplnit, či jinak oživit jejich muziku, napíše nám, my pošleme svou aktuální tvorbu nebo zaštracháme v archivu a zkusíme se přiblížit jejich představě. Díky tomu, že jsem osobně spolupracoval třeba s mosteckými Four Seats For Invalides, dalo se vše dolaďovat ještě více.

Napalmed v určité době přestali fungovat (?), měl jsi pak sólo projekt a současná podoba Napalmed je zřejmě nová – můžeš mě uvést do obrazu + odkud se rekrutovali stávající kolegové?

   Napalmed  N I K D Y  nepřestal(i) fungovat. Trochu neskromně zopakuji, že Napalmed jsem já, takže přestane fungovat až řeknu. Ale abych se vrátil ke Tvému dotazu. Když postupně ze sestavy odešli všichni chlapíci, číhal jsem podalších, ale sehnat nehudebníky, kteří by chtěli a byli schopni tvořit hluk, je, ač se to nemusí zdát, problém. Protože jsem nechtěl přestat nahrávat, vydávat a vystupovat, malou fintou, tedy odházením samohlásek, vznikl NPLMD a já frčel coby „sólový projekt“. Vše ostatní bylo stejné. 

Co jsem měla možnost zatím slyšet, tak z vaší produkce dost vyčnívá Noisax Jazzostrial Fractamental, kterou jste dělali ve spolupráci s japonskými muzikanty- jak k téhle desce/spolupráci došlo a hodláte něco „podobného“ zopakovat?

   Původní záměr pro takovouto nahrávku byl následující. Sehnat hráče na různé dechové nástroje (např. ságo, trubka, pozoun, tuba, klarinet), nechat je zahrát to nejdivočejší čeho by byli oni a nástroj schopni a a společně to vše nahrát. Protože jsme však nebyl sto sehnat takto otevřené muzikanty, rozhodl jsem se poohlédnout  po světě, tehdy ještě coby aktivní MySpace-ista. S Hiroyuki Fujiwarou jsme byli propojeni, jeho ságo bylo pro mou představu divoké až běda, takže nebylo co řešit. Požádal jsem ho, aby nahrál dvakrát 30 minut excentrického extatického saxofonu. S dovětkem, že s vypětím sil zaznamenal půlhodinky hned tři. Hodinové album tedy mělo obsahovat dvě části, ale po jednání s vydavatelem jsem koncept trochu přeonačil a produkčně zabarvil do podoby jak je máte možnost slyšet právě jako Noisax Jazzostrial Fractamental. Kolaborace s kytaristou byla rovněž v plánu, takže se jen a pouze použila. Pro zajímavost bych rád řekl, že na křtu desky v pražském Kaštanu jsme měli v sestavě živého saxofonistu z kapely Zdarr. Do budoucna bych tento vzorec určitě rád zopakoval.

Mimochodem – při vašich vystoupeních je důležitá i vizuální složka (už jen díky arzenálu, který při produkci používáte) … máte (nebo podíleli jste se) nějaké projekty, které brousí do vizuálního umění (instalace ..)/ performance ?

   Z podstaty mi jde hlavně o výsledný zvuk. V počátečním stádiu jsem cíleně odmítal blikající světla, kouř, stroboskop nebo projekci. To čím na pódiu zacházíme a s čím pracujeme je vizuálně zajímavé. Jako další element, po vzoru svých oblíbených kapel, se snažím o jakýsi pohyb a živost. Performance? Ano každé naše vystoupení bylo, je a bude performancí, vždyť všechny koncerty byly takto nazývány a coby nahrávky i uváděny.

Někomu mohou vaše zvuky přijít jen jako kravál a série improvizací, jenže takhle jednoduché to samozřejmě nebude…

   Je to takhle jednoduché: naše zvuky jsou jen kravál a série improvizací.

Jak vypadá takový proces skládání/psaní a do jaké míry improvizace hraje roli (v nahrávkách / vystoupeních)?

   Hluk neskládáme, hluk tvoříme. Hrajeme jej, hrajeme si sním. Hluk nepíšu do not,  vytvářím schémata zapojení. Domluvený je hrubý čas a eventuální výsledné téma, nálada, která se může a nemusí dodržet. Domluvené je, kdo bude používat jaké materiály, jakou techniku. Nahrávky i koncerty se jedou na tzv. první dobrou, jak říkají filmaři. Neděláme rozdíly mezi „zkouškou“, nahráváním demáče nebo koncertem. Vše má stejné mantinely, být upřímný, nelhat sobě ani posluchačům.

Pro zajímavost – když dáváte svoje skladby / nahrávky dohromady, máte něco jako „notový“ záznam nebo používáte alternativní způsoby zápisu/záznamu? A pokud ano, jak vypadá?

   Snad jednou nebo dvakrát jsem použil „notový zápis“ jako podklad pro „studiovou“ nahrávku. Pro nezúčastněného člověka je to jakýsi grafický manuál, jak bude co probíhat na osách X a Y. I co se týká zaznamenávání našeho konání, snažíme so o co největší autenticitu. Vše co se děje, ať už v obývácích nebo na pódiích, je vytvořeno, smícháno a nahráno živě. Samozřejmě, že jsme v průběhu existence experimentovali různými technikami a technologiemi, ale mám pocit, že „online systém“ je ten správný.

Škála nástrojů/přístrojů/materiálů atd., které k produkci používáte musí být velmi široká: Na čem jste kdysi začínali a jak jste „katalog“ nástrojů atd. rozšiřovali – dneska předpokládám používáte i elektronická hejblata (a od kdy vlastně?), navíc jsem na některých nahrávkách zaregistrovala klasické nástroje  … (otázku lze přeformulovat jednoduše na to – s čím se na vašich nahrávkách člověk může setkat)

   Počátek byl odstartován na klasických hudebních nástrojích, tedy dvě baskytary, bicí a hlas. Mylně jsem se domníval, že jimi lze stvořit čistý hluk bez hudební příměsi. Sami spoluhráči uznali, že toto nelze a vydali jsme se cestou používání materiálů, ponejvíce železa, šrotu, kovových krámů a odpadu. Došlo i na otestování vody, dřeva, plastů, komerční elektroniky abychom se učili, hledali a hráli si. Většinou byl náš zájem z té které věci vydolovat a vyprodukovat co nejvíce zvuků. V posledních dvou, třech letech jsme se soustředili na po domácku vyráběné syntezátory, tedy jakési „mozky“, jež se nachází v klávesách. Nejsou však ovládány klaviaturou v tónové řadě, nýbrž jako tón, který se manipuluje jednoduchými ovladači, odporem, tlakem, světlem.

Upravujete/ladíte si své „nástroje“ nějak (nechci mluvit vyloženě o ladění, ale umím si představit, že např. není plech jako plech a materiál/tloušťka/velikost plochy atd. ovlivňuje výsledný zvuk) …. A nebo jak vůbec vybíráte „věci“, na které to či ono budete hrát / využívat pro produkci?

   Neupravujeme, neladíme, nezkoušíme – čímž se vracím k oné upřímnosti. Plech je plech, tak proč s ním ztrácet čas. Co nalezneme, co seženeme, vše je použito tak, jak bylo opuštěno. Nebolí nás pak srdce, když dojde k úhoně nebo zajde na oubytě. Musím přiznat, že když jsem jako generátor používal svůj tape deck Technics nebo MiniDisc Sony, přistupoval jsem k nim samozřejmě opatrně, protože tyto přístroje plnily i fuknci užitnou a ještě nebyly za zenitem. Zkoušíme prostě hledat a tu a tam něco nalezneme.

A propos – teď mě napadlo - kde vlastně zkoušíte a kde ty věci skladujete??? … Když hrajete živě – co všechno s sebou stěhujete a jaké vlastně máte technické nároky na produkci? Omlouvám se, ale když se podívám na některá videa, tak mě ta logistická stránka docela zaujala … 

   Párkrát se nám poštěstilo mít zkušebnu/skladiště, přestože nezkoušíme, ale čas od času je dobré se sejít, poklábosit, něco nahrát. Odvěký problém sehnat optimální plácek za co nejmenší peníz, nejlépe zadarmo se nám povedlo jen párkrát. Aktuálně máme vše naskládáno v obýváku u MartiNa.B., čímž bych mu chtěl vystřihnout veliké poděkování.

   Logistické problémy bývaly, když jsme tahaly kufry s železem. Dnes už jsme poučeni, že i s malým kašp… ehm plechem, se dá zahrát velké divadlo! S každým odjezdem na koncert se nám zdá, že toho máme méně a méněji. Pokud se však posluchačům zdá, že slyší větší a větší bordel, je vše v nejlepším pořádku, hehe!

A jsem zpět u způsobu záznamu vaší produkce: můžu si představit, že svoje experimenty pro účely nahrávek zkoušíte, mixujete atd. a že ta či ona věc vzniká za pochodu … ale pak přijde „live“ provedení a pro takový účel je „nějaký“ způsob záznamu asi nezbytný … nebo ?

    Pokud se dá za zkoušení považovat ošahávání efektů, hledání jejich možností, kombinování zapojení, testování a ozvučování materiálů pak tedy zkoušíme. Nic však nepřipravujeme s cílem, aby vše bylo připraveno a napevno nastaveno. Pokud už by se k něčemu takovému schylovalo, pak jako (ne)správný šéf kapely, vše zbořím a začínáme nanovo.

Hrajete někdo na klasické nástroje  a/nebo jaký je váš hudební background? 

   Někteří bývalí členové kapely byli muzikanti, aktuální čouzek PaveL.H. je například výtečný perkusista a bubeník, ovšem v Napalmed se „na to“ nehraje. Nezajímá mě, kdo umí kolik akordů, jak je schopen držet rytmus, popřípadě jestli je vynikající tvůrce bezvadných melodií. Nic z toho pro naši věc nepotřebujeme, ač bych rád dodal, že všechny tyto i jiné hudební nezbytnosti mám rád a obdivuji. Od svých spoluhráčů potřebuju nadšení pro experiment, snahu hledat a objevovat, držet partu, dávat všanc své já, svou fantazii. Pokud by měl kdokoli z nich pocit, že je to marné, že je to slepá ulička nebo jinak „vyhořel“, což už se v minulosti stalo, není nic snazšího, než se s kapelou v dobrém rozloučit. 

Ptám se i proto, že určité postupy vandrují do současné avantgardní hudby a fúze apod. Umím si představit, že fandu metalové hudby, a to i těch extrémnějších žánrů, lehce vyděsíte (řekla bych, že i řada z návštěvníků OEF – soudě podle jejich bezprostředních reakcí – vás buď brala jako recesisty a/nebo šílence/kuriozitu) na druhou stranu je ale pravda, že s řadou  prvků/postupů se lze setkat v moderní „vážné“ hudbě, jazz fúzi/experimentech/elektronické hudbě atd. jdoucích velmi hluboko do minulého století … takže

 K několikráte citovanému vystoupení na OEF. Touto cestou bych ještě jednou rád poděkoval Čurbymu za to, že nás již podruhé pozval a že jsme tímto způsobem mohli urazit zhruba 4980 lidí najednou! (Předpokládám, že jsme se líbili cca 20ti, kteří mi napsali, hehe!)

Kde všude jsou vaše kořeny / vlivy / inspirace ?

   Já osobně beru inspiraci všude a to doslovně. Patřičně zemité polohy rock, metalových a core proudů: grindcore, powerviolence, noisecore, funeral doom, sludge, divoký punk. Samozřejmě větve hudby experimentální: z těch hlavních noise, industriál, ambient. Nepohrdnu však pro mě dobrým bigbítem, lidovou muzikou, alternativou. Co se mi líbí avšak moc tomu nerozumím je jazzík, soudobá vážná hudba, některé popíky. Když mimo jinými jako vlivy budu jmenovat třeba Mišíka, Prúdy, Collegium Musicum, Müllera, Grand Funk Railroad, Danziga budou mě mít mnozí za blázny, ale to vše mě formovalo a ovlivňuje úplně stejně jako práce ve fabrice, procházka kolem zurčícího potoka, rachtající mixér atd.

Nebo jinak – pochází vaše  inspirace z avantgardní / experimentální hudby minulého století nebo z Japonska?

   Mimo jiné ano. Dopilování hlukového vzorce a jeho dotažení do maxima jsem poznal právě z těchto končin. Masonna, Painjerk, Outermost, Solmania, Violent Onsen Geisha, Incapacitants, … takže hlavní inspirace přišla právě odsud. Chtěl jsem to dělat právě tak.

Pozorný příznivec extrémní hudby si jistě povšiml, že opravdu extrémní hudbě se daří v kulturách, kde by to člověk zrovna neočekával (např.grind scéna v Indonésii) … čili otázka zní: proč právě Japonsko / Japanoise? Vím, že k téhle scéně inklinuješ, a proto tuhle otázku na Tebe i směřuji – kde se to v Japonsku vzalo … je něco v kultuře / hudební tradici těchto zemí, co vytváří pro extrémní hudbu/umění zvláštní půdu?

   K Japonsku nesměřuju pouze kvůli „noiseů, ale v poslední době kvůli jakékoli muzice. Na historických podkladech je známo, že jako ostrovní země a uzavřené císařství, neměli problém s přebíráním a upravováním čehokoli. Co je ovšem podstatné, že vše uchopili tak bytelně a dotáhli do maxima. Někdy to působilo až podivně (touha mít metalovější kapelu než je metal sám) , mnohdy komicky (revivaly, japonské verze klasických muzikálů). Ovšem mám pocit, že to co pojali upřímně a rozšířili o elementy, které na nich mám rád, jako třeba syrovost, intenzita, spontánnost je pro zajímavé. Mám třeba video kompilaci různě stylových kapel (ska, thrash, surf rock, punk a mnoho jiných). Co je na tom zajímavé, je hra všech na nadoraz. Mydlí to jako když jde o život, o poslední vystoupení na světě. Totéž se dá říci o návštěvnících těch klubů. To mě na tom baví. Nedělají kompromisy. Deska je jedna věc, ale koncert je koncert. Noise se v japonsku neobjevil náhodou, má kořeny v psychedelické hudbě, syrovém hard rocku, jazzových výpadech. A jako u zmiňovaného videa, jedou naostro! Žádné kompromisy.

Pokud by někdo na základě tohoto článku pojal potřebu se s „noise“ blíže seznámit – kde či u koho by taková osoba měla začít … respektive – co člověk rozhodně musí slyšet?

   Kdo má zájem určitě si na internetu najde ty správné kanály. Třeba překopíruje kapely, které jsem zmínil. Kdo má rád „tvrdou, syrovou, divnou, neotřelou, zajímavou“ hudbu pro to čím je a má být, ten má jasno. Ostatní, kteří splývají na povrchu, vyhledávají zajeté postupy, obhajují ohraná klišé jsou ztraceni a je mi jich líto!

   Novému hlukaři, který má pocit, že noise bude na dalších pár let tím pravým ořechovým, doporučuju rozkousat lahev od piva a strčit hlavu do pračky u roury s vysokotlakou párou.

Jaké máte plány třeba na příští rok … a vůbec, jaké jsou ty zatím nesplněné sny … A  mimochodem, kde jste měli možnost si zahrát nejdál … došlo někdy na Japonsko ? 

   Zklamu Tě, ale nic neplánujeme. Snažíme se zdolávat věci a situace, jež nás míjejí.

   Nejdále jsme byli ve Švýcarsku a Ljublani. Japonsko? Hmmm, stále však mám na paměti, kde jinde bychom byli menší kapkou v moři, než právě tam?

V jakém nákladu vydáváte desky (CD/vinyl) a kde je možné se k tomu dostat (tedy kromě internetu) ?

   Edice a počty desek jsou adekvátní výrobním nákladům a zájmu lidí. Dnes se situace trochu otočila. Mnohý má peníze na realizaci čehokoli, ale co s tím? Kdo by měl eventuální zájem o zodpovězení svých dotazů, o nahrávky Napalmed nechť mě kontaktuje. (napalmed@seznam.cz)

Do Sparku není možné uvádět kompletní diskografii (málo místa), ale dám odkaz na vaše weby. Do Sparku by měla přijít jen albová diskografie, případně důležité splity … Můžeš sem prosím uvést to, co považuješ opravdu za klíčové ???   Díky!

   Není nutno, viz první odpověď

Jana Chržová, Spark 2011


Aktuální odkazy 2024:

https://napalmed.bandcamp.com/
https://rdkpl.bandcamp.com/