26.06.13

Hermafrodit


"Tvorba jako umělecký obraz"

  Současná podoba pražského one-man projektu Hermafrodit vznikla v roce 1996. Tehdy se jeho protagonista Tomáš Zavadil rozhodl, po pětiletém působení v rámci stejnojmenné grindcore kapely, pokračovat v hudební dráze samostatně bez dalších doprovodných hudebníků. Mnohem více než dosud začal do své tvorby promítat odstíny a barvy nálad a pocitů. On sám nazývá svůj styl ex-introvertní melancholií. "Byl bych rád, kdyby moje skladby vzbuzovaly sympatie u lidí typu ´zkrachovalý intelektuál´",
  V témže roce (1996) vydal vlastním nákladem demo Za poševní stěnou, další demosnímek Conisatio následoval hned v roce následujícím. Třetí demo Srdeční arytmie znamenalo podpis s hudebním vydavatelstvím Next Era, pod jehož hlavičkou nyní připravuje druhé album. K vybraným skladbám Hermafrodit existují již tři videoklipy, o jeden z nich projevila zájem německá hudební TV stanice Viva.
  Debutové  album vyšlo letos na přelomu července a srpna na domácí značce Epidemie Records pod názvem Architektura Ostrých hran.
  Zvláštní kapitolou tvorby Hermafrodit je text samplovaný do jednotlivých skladeb. Jsou to úryvky z instruktážních filmů pro studenty medicíny, budoucí gynekology, v podání Richarda Honzoviče. Hermafrodit o něm tvrdí, že je nejlepším zpěvákem. "Český text jsem zvolil úmyslně, je možné se s ním lépe ztotožnit, nechci se přibližovat angloamerické kultuře. Byl bych rád, kdyby má tvorba byla vnímána jako umělecký obraz. Nepřímo se snažím navazovat na 50. léta, tedy dobu českého surrealismu a pojetí díla jako osobitého celku. Hudba jako módní záležitost, ze které je cítit kolínská a heroin, mi nic neříká."

 "Jde o prostředí a věci, které v člověku vytvoří kompozici"

  Proč ses rozhodl ukončit činnost Hermaphrodit coby grindcoreové kapely a vrhnout se úplně jiným směrem?
  Grindcore je protest, je to podobný jako punk nebo hardcore, protest proti všemu - proti společnosti a nakonec i proti sobě. Současná podoba Hermafrodit je více uměním, je to jako pohled na obraz, umění samo o sobě nevyjadřuje žádnou filozofii, postoj či směr. Jsou to tvary, které nemají obsah, důraz je kladen především na formu.

  Ve svém profilu uvádíš, že se svou tvorbou "nechceš přibližovat angloamerické kultuře", Rád bych se Tě tedy zeptal, kde jsou podle Tvého názoru vlivy nových Hermafrodit? V jednom distribučním katalogu jsi získal nálepku "acid-trance-jazz". jak to vidíš Ty sám, jak bys charakterizoval vlastní hudbu?
  Prvky, které jsi uvedl, tam jsou, o hudební žánr jako takový mi však nejde. Ať si to děti zařadí, kam chtějí. Připouštím, že na CD Architektura ostrých hran určité vlivy acid, trance a drum´n´bass byly, ale tím to také končí. Jestliže nálepka, pak pouze pro čistě komerční účely.
  Lidi obyčejně řadí hudbu podle hudebního žánru, jenže já ji řadím podle psychologie každého člověka a osobnosti. Z tohoto pohledu svůj styl nazývám ex-introvertní melancholií. Z hlediska hudebního žánru jej nazývám současným českým surrealismem.

  Jednou z typických známek Hermafrodit je používání instruktážního filmu ke gynekologickým operacím jako videoprojekce, resp. samplovaný hlas Richarda Honzoviče, který všechny zákroky patřičně chladně komentuje, jako vokálu v některých skladbách. Kde se zrodil tento nápad, čím Tě tato tématika oslovila? Doufám, že neodpovíš "za poševní stěnou"...
  Instruktážní videofilmy ke gynekologickým operacím pro mne byly a jsou základní inspirací a to především svou uměleckou formou a prostředím. Navíc, gynekologie a porodnictví jsou témata, jichž se zatím nikdy žádná industriální skupina nedotkla. Byly tu pitevní stoly, mrtvoly, ale gynekologické zákroky ne. Třeba dorostová gynekologie.... Nejde tolik o ty genitální rarity a nádory, mnohem více o prostředí a věci, které v člověku vytvoří kompozici. Jako bych dělal moderní industriál, je tu zkrátka vliv prostředí a melancholie, to mám zřejmě s industrialisty společné.

  Odkazuješ se na český surrealismus 50. let, V čem tkvěla podle Tvého názoru jeho síla, pro Tebe určující magnetismus?
  Ta návaznost je nepřímá.

  Se kterými projekty na domácí scéně cítíš spřízněnost, přip. co považuješ za kvalitní, osobité apod.?
  Řeknu to obecně. Je tady určitě hodně zajímavých kapel, o kterejch člověk neví, a spousta sraček, o kterejch člověk ví.

  Tvoje debutové album Architerktura ostrých hran vyšla na domácí značce Epidemie Records. Jaké byly okolnosti vydání, jak ke kontraktu došlo, kdo se na nahrávce podílel?
  Epidemie, její majitel Martin Čech (jemu bych chtěl touto formou znovu poděkovat a vyjádřit vděk), jehož moje muzika zaujala.

  Tvoje třetí demonahrávka Srdeční arytmie pak vyšla jako MC na domácí značce Next Era. Proč jsi nepokračoval u Epidemie, která ti určitě ponechávala dostatek volnosti, a přijel jsi nabídku Next Ery, která se, aspoň co vím, specializuje na taneční scénu? Co si od tohoto kroku slibuješ?
  Pro podpis smlouvy se značkou Next Era jsem se rozhodl z několika důvodů, je to velká firma s kontakty na zahraničním trhu - a o to mi šlo, jejich možnosti jsou prostě větší.

  Takže jsi nad domácím trhem zlomil hůl?
  Faktem je, že zdejší scéna je malá. Já nejsem optimista, a to platí i v tom zahraničí. Ale každopádně - ten trh je větší, takže víc úchyláků si to koupí.

  Nebude to mít vliv na další tvorbu či tvář Hermafrodit?
  To si nemyslím.

  Vrátím se zpět. V čem se liší Architektura... a Srdeční arytmie?
  Srdeční arytmie je současná tvář Hermafrodit, kde jsem už výrazně upustil od techno-trance-industry vlivů. Architektura byla vlastně ještě hledáním.
  
 Jaká je Tvoje nejoblíbenější skladba Hermafrodit?
  Jednoznačně Hypotenze.

  Jak je to s Tvými koncerty: Kdy a kde bude nejbližší?
  Počkám na jaro, jsem smluvně vázán, Next Era připravuje nějakou větší akci.

  Kudy se podle Tvého názory bude ubírat vývoj současné hudby? Kam půjde taneční scéna, k jakým dojde fúzím, věříš, že vznikne nějaká nová kvalita, která se vymaní ze současného nechutného post-moderního zmatení? Nebo ona kvalita již vznikla?
  Těžko říct. Nikdo by nečekal, že se třeba Prodigy stanou komerční kapelou. Dneska už to poslouchaj děti. Je to přirozená lehká úchylka v člověku - v těch posluchačích. Hudba Prodigy probouzí hlavně sexuální energii - je hodně tvrdá - anální sex, ale přitom z toho dejchá "kolínská a heroin". Klidně si umím představit reklamu na Vogue, kterou podmalovává jejich hudba. Poslouchaj to modelky, hudba Prodigy a Cindy Crawford v minisukni to je to samý. Oboje trochu provokuje.

  Nechtěl bys někdy, aby tvoje hudba působila zrovna tak, jako zdroj manipulace?
  Ne, nechtěl. určitě ne.

  V jakých hudebních žánrech se dnes podle tebe děje něco progresivního?
  Nechtěl bych spekulovat.

  Co si myslíš o české hudební scéně?
  Nelíbí se mi, že spousta kapel kopíruje svoje vzory.

  Jaký je tvůj názor na domácí klubové zázemí?
  Já si myslím, že to začíná a končí u posluchačů, který na to serou. Cédečka se neprodávaj, lidi na koncerty nechoděj. A navíc se to nelepší a nezlepší, ale naopak zhorší.

  A co domácí hudební tisk?
  Dobrý jsou velký akce, o kterejch aspoň pak Kománková napíše do Rock&Popu.

  Jakou máš představu dalšího vývoje Hermafrodit?
  Pokračovat v tom, co jsem začal v Srdeční arytmii.

  Kdy začneš s přípravou nového projektu?
  Pořád dělám nový písničky. Na jaře udělám hodinu hudby, já vlastně dělám hodinu hudby každej půlrok.

OrphanAge 3 1997

23.06.13

Andrej Danóczi ‎– 13 0410



Album "13 0410", který je zároveň prvním oficiálním albem autora, obsahuje kompozice žánrově oscilující mezi industriální hudbou, recyklacemi a musique concréte, spadající do období let 2004-2010. 
Skladby 3, 11 a 12 mají specifické postavení, jejich matérie je totožná s polotovarem rozsáhlé, 36-minutové musique concréte „Rozbité zrkadlo 2004“. Tyto, spolu se skladbami 7 a 10, vycházejí prvně. Pět kompozic muselo být z časových důvodů nebo z důvodu žánrové celistvosti výběru, více či méně zkrácených. 

"13 0410", which is the first official album of the artist, includes compositions from 2004-2010, alternating between industrial music, recycling and musique concrète.Tracks 3, 11 and 12 are specific, while their substance is identical with a rambling 36-minute musique concrète "Rozbité zrkadlo 2004" (Broken mirror 2004). These three, along with tracks 7 and 10, were published for the first time. Five compositions had to be abbreviated for time demands and also to fit  withing the genre of the selection.

released 23 June 2013

http://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/13-0410

22.06.13

Paprsky inženýra Garina


„Vlastně jsme byli první ekologická recyklovací kapela."

Rozhovor s Petrem Zenklem

  Paprsky inženýra Garina - jméno, které se během let stalo poměrně známým. Příčinou však nejsou aktivity posledních dnů a měsíců; je třeba vrátit se zpět - do období kolem roku 1990... Mohl bys upřesnit, jaké byly počátky, kdo stál u zrodu P.I.G.?
  Ty začátky sahají podstatně dál - skupina vznikla v roce 1986. Na jednom z posledních veřejných koncertů na Alternativě v prosinci 1995, kde jsme hráli před Test Dept., jsme bilancovali deset let činnosti. Kapela vznikla převážně z kamarádů, se kterýma jsme studovali na VŠE - z těch zakládajících jsem vlastně ke dnešnímu dni zůstal jenom já a Vojta (zpěv).

  Co bylo základním impulsem pro vznik P.I.G. a zároveň nejsilnější inspirací?
  Základním impulsem byl památnej tajnej hudební festival, kterej jsme v červnu 1986 pořádali v klubu „U zlatého melouna" jako alternativu k oficiálnímu protěžovanýmu Rockfestu, kterej v tý samý době probíhal v Pakulu. Pamatuju si, že někteří z účastníků Rockfestu pak přišli i k Melounu a byli dost nadšený. Na tý akci vystupovali OZW, V3S a spousta jinejch kapel, včetně New Psychedelic Orchestra, což byla celkem klasicky obsazená rocková kapela, kde zpíval Vojta a hrál i Šuli, kterej s náma dneska hraje, a mně tak nějak přišlo líto, že žádnou kapelu nemám. Proto jsem dal dohromady partu lidí, co na nic neuměli hrát a protože tenkrát hlavně na vesnici frčel heavy metal, řekli jsme si, že to bude pravá metalová kapela a nazvali jsme ji „Švestköve knedliky" (ty přehlásky nad všema samohláskama byly dost důležitý, protože to k metalu patřilo), a aby to byl pravej metal, hráli jsme na samý kovový nástroje, teda převážně kusy šrotu. Ta dramaturgie toho večera byla dost našlapaná, protože tam bylo hodně kapel a nemohlo se moc přetahovat (i tak to skončilo až po půlnoci), a tak New Psychedelic Orchestra a Švestkové knedlíky hrály až na konci večera, a to společně. Bylo nás na pódiu jedenáct a probralo to z bezvědomí i ty nejtvrdší rockery. Všechny kladiva, který se používaly místo paliček, měly po koncertě zpřerážený topůrka. Po tomhle úspěchu vytvořili nejlepší sólisti obou kapel novou skupinu a nazvali ji Paprsky inženýra Garina. P.I.G. se proslavily hned prvním koncertem ve sklepě Jazzové sekce na vernisáži Vojtových obrázků. Asi měsíc po koncertě byla totiž Jazzová sekce zrušena a její veškerý majetek policejně zabaven. Vzápětí o tom informoval na Hlasu Ameriky Ivan Medek a zmínil se, že byly zabaveny i obrázky skupiny Paprsky inženýra Garina. Tahle jemná dezinformace vyvolala obrovskou popularitu - o Paprskách najednou věděl a hovořil každej.

  Jaké jste tehdy používali nástroje?
  Kytaru, hnanou přes neuvěřitelně zkreslující pětiwattový kombo Dynamit, baskytaru, fragment klasických bicích a nejrůznější šrot, kterýho se za bolševika po Praze povalovalo tolik, že jsme si těsně před každým koncertem pořizovali nový nástroje. Jedinými výjimkami byl nemocniční plechovej noční stolek a větrák, kterej jsem ukradl v práci. Myslím, že ten větrák byl pro počátky Paprsků dost příznačnej. A taky jsme v počátcích měli celkem dobrýho saxofonistu.

  Mohl bys nějak přiblížit podobu vašich raných performancí?
  V úplných prvopočátcích jsme vycházeli ze standardní písničkové formy sloka - refrén, která byla řádně okořeněna železy. Postupně jsme přišli na to, že nám to zase až tolik nesedí a kromě toho to vyžadovalo časté zkoušení, na což nám chyběla jak zkušebna, tak i disciplína. Navíc jsme vždycky kladli důraz na celkový dojem z vystoupení, z nějž byla hudba jen jednou ze součástí. Jednotlivá vystoupení se připravovala z výtvarného hlediska, snažili jsme se útočit na pokud možno všechny divákovy smysly. Málokdo ví o tom, že P.I.G. zavedly do češtiny pojem „image". Na prvním koncertě jsme například začli hrát za nataženým prostěradlem ukradeným z nemocnice (náš bubeník tehdy chodil se sestřičkou), na který jsme během koncertu malovali injekčníma stříkačkama naplněnejma tuší a neuvěřitelně smradlavejma tinkturama. Pamatuju si, že se mi u jedný ze stříkaček ucpala jehla a nějakej hnus fialovej se rozprskl na všechny strany, takže když jsme pak ve finále prostěradlo rozervali na cucky, vypadali jsme jako napadený nějakou strašnou chorobou - všichni jsme byli na obličejích a rukou posetý fialovejma skvrnama.

  Lze nějak charakterizovat styl P.I.G.?
  My sami tomu říkáme industriál, i když dneska si pod tím pojmem lidi představujou něco dost jinýho. Náš rakouskej kamarád, kterej nám zařizoval vystupování ve Vídni, nás v tom klubu avizoval jako „Einstürzende Laibach". To je celkem dost přesný, řekl bych, že dialog (nebo souboj?) mezi řádem a anarchií je pro nás dost typickej. A taky důraz na celkovej dojem - zapojit do hry všechny smysly. Kdysi jsme si v jednom článku pro to přisvojili wagnerovský výraz „Gesamtkunstwerk".

  Jak bys v hrubých rysech popsal váš sound?
  Hluk ve všech jeho barvách. Vždycky tam je rytmickej základ, nějaká linka, na který to stojí a kterou někdo musí pořád držet nebou kterou si hráči během skladby předávají. Na to se vrší zvuk jak klasických nástrojů (kytary, klávesy), které však filtry upravujeme tak, že jsou k nepoznání, tak i nástrojů hlukových (železa, pružiny apod.), které buďto snímáme mikrofony nebo vyrobenými snímači (naštěstí jsou v naší poslední sestavě dva elektrotechnici). K tomu všemu patří přednes textů, které z části pocházejí z Vojtovy dílny a z části je vybírám já ze svý knihovny. Nejvýznačnějším rysem, kterým se od většiny současných kapel odlišujeme, je klasická ruční práce, samply používáme jen vyjímečně, přednatočené pásky vůbec ne. Všechno se utváří až pod vlivem okamžité nálady na pódiu.

Jaký vývoj „Paprsky" absolvovali - hudební, personální ap.?
  Měli jsme různý období - na začátku ty písničky se železným spodkem, pak přechod k hlukovým kompozicím - tady měl pro nás rozhodující význam příchod Jardy Paláta, což byl bohužel dosud nedoceněnej génius, kterej víceméně ovlivnil všechny, co tady na industriální scéně něco dělali. Jaroušek přišel na jeden koncert jako zvukař a měl s sebou Blue Box, což byla modrá krabička neznámýho původu, která dělala z kytary uragán. Nám tenkrát nepřišel kytarista - hrávali jsme tehdy s dost nespolehlivejma lidma, jeden z nich mi dosud dluží pětikilo - tak jsme Jarouškovi šoupli do ruky kytaru a zůstal s náma hrát až nadosmrti. To doslova - Jaroušek před dvěma lety umřel. Tenkrát, po jeho příchodu, se začala formovat ta podoba Paprsků, která se víceméně udržela dodnes - přibrali jsme našeho kamaráda ze školy Šuliho, kterej dřív hrál s New Psychedelic Orchestra a vystupoval jako sólovej industriální písničkář před našima koncertama a přišli Honza (Krůžela) s Jardou (Jehličkou), což byli původně naši fanoušci. Jednou jsme taky měli takový rozhádaný období, kdy jsme sice vystupovali společně, ale ve dvou po sobě jdoucích uskupeních, z nichž jedno dělalo hlukovky a druhý hrálo takový industriální country, ale to už je dávno.

  Takže jaká je tvář P.I.G. 1997?
  Vojta - zpěv, Šuli - kytara, Jarda - basa, Honza - bicí, já - železa. Ale železa hrajou v podstatě všichni, vždycky si zakládáme na tom, aby jich na pódiu bylo hodně, aby si každej přišel na svý. A při posledním vystoupení jsme ještě na železa přibrali starýho kamaráda z dob, kdy jsme hrávali spolu se Střední Evropou - Honzu Duspěvu. Když říkám železa, myslím tím všechno možný, včetně vrtaček, svářeček a tak - prostě všechno, co dělá hluk. Málem bych zapomněl na jednoho člena, kterej na pódiu není vidět - na našeho pyrotechnika Hromadu, kterej se stará o celou škálu „zvláštních efektů".

  Nejste vidět, není o vás skoro vůbec slyšet...Přesto se čas od času dozvím o nějakém více či méně utajeném vystoupení - je to záměr? Dáváte programově přednost tomuto způsobu prezentace před obvyklým hraním v klubech, vylepováním plakátů atd.? Jakou váhu přikládáte propagaci, která do jisté míry souvisí s existencí každého „hudebního tělesa"?
  Řekl bych, že těch pár „více či méně utajených" vystoupení byly asi veškerý vystoupení Paprsků za posledních pár let. A to, že ses o nich dozvěděl svědčí o tom, že nějakou publicitu asi měly, ne? Ale vážně - dřív jsme tomu věnovali podstatně větší pozornost. Za bolševika jsme se všichni strašně nudili v práci a kapela pro nás bylo všecko, tam jsme se realizovali. Dokonce jsme třeba vylepili plakáty na koncert, kterej se vůbec neměl konat, a lidi tam přišli, dveře zavřený a řekli si:"Zase to ty svině zakázaly. Ty Paprsky budou asi dost vostrá kapela." A zase jsme byli o něco populárnější. Teď ale každej z nás dělá práci, co ho baví, taky máme rodiny a zahrajeme si jen občas, pro radost, když nám někdo řekne. Původně jsem si to maloval, že budu kapele dělat manažera a shánět kšefty, ale s jednou kapelou ve stáji bych asi brzy zkrachoval a kromě toho asi nikdo z nás nemá chuť hrát nějak moc často. Ta frekvence jednou/dvakrát ročně nám celkem vyhovuje. Takže propagaci necháváme na pořadatelích a může nás třeby někdy štvát, že to dělají špatně, ale asi se už nedokopeme k tomu, že bysme vyrazili s kyblíkem lepidla a balíkem xeroxovanejch plakátů po Praze. Mimochodem, tan poslední „utajenej" koncert byl takovej malej festiválek, co si pro sebe pořádali studenti na VŠE a v rámci jejich komunity byl zpropagovanej velice dobře a víc lidí by se tam beztak nevešlo.

  Považujete se za hudební (anti-hudební), performační či jinou skupinu?
  My jsme normální kapela, ale jak jsem říkal, to hraní je jenom jedna část celýho vystoupení. Koncepce mnoha vystoupení vlastně vznikaly pouze v hospodě, aniž bychom vůbec zkoušeli, což by spíše pasovalo na ty performance...V začátcích, když jsme neměli nástroje, jsme si dali do Lidový demokracie inzerát: „Kdo daruje začínající divadelní skupině hudební nástroje a jiné zajímavé rekvizity?", ale ozvala se jenom jedna babička, která nám chtěla dát za odvoz šicí stroj. Ale nejspíš se považujeme za hudební skupinu, asi jo.

  Ve spojení s P.I.G. zazní čas od času i slovo „recese"...
  Já mám recesi docela rád, ale k Paprskům mi tenhle výraz nesedí. Nikdy jsme se nebrali moc vážně, vždycky jsme k tomu, co děláme, přistupovali s nadhledem, občas jsme na pódiu provedli i nějakou tu legraci, ale recese to nebyla. I když jsme za totáče přišli se zhudebňováním Majakovskýho nebo Ho Či Mina, nebylo to z recese, ale proto, že se nám ty věci prostě líbily a bylo nám úplně fuk, že to byli taky bolševici.


  Každopádně vaše CD „Blbá Evropa" je jednou z nejpochmurnějších, nejdepresivnějších a nejsyrovějších nahrávek, jaké jsem kdy slyšel. Kdy přesně CD vzniklo, za jakých okolností, kdo se na něm podílel ap.?
  V roce 1990 jsme si v nějakým polosoukromým studiu natočili pár demáčů, jen tak pro sebe. To byla vlastně naše první zkušenost se studiovou prací. Pak nás oslovil Alex Švamberk, kterej tehdy jednal s Pantonem o vydání industriálního sampleru, kde měli bejt kromě nás Střední Evropa, Suicidal Meditations, Cool a 3. To celý se natáčelo u Helenky Vondráčkový v Řitce, ale Panton to pak nikdy nevydal. Za ten tejden, co nám poskytli, jsme toho nasekali mnohem víc, než se dalo na sampler použít. Ten pak nakonec stejně nevyšel a všechno to skončilo bůhvíkde. Naštěstí jsme měli ty nahrávky stažený, takže jsme je dali dohromady, k tomu jsme přidali závěrečnou „Na čí" - to byla písnička, kterou jsme zpívali v takovým bláznivým francouzským dokumentu o Sametový revoluci, jmenovalo se to „Něžný bordel" a my jsme si ji pak pořádně nahráli během jednoho dne u Ládi Štaidla v Jevanech a materiál pro „Blbou Evropu" byl na světě. Šuli tenkrát vydělal nějaký peníze, tak to vydal vlastním nákladem. Na cédéčku hrajeme ve složení: Vojta, Jaroušek Palát, Šuli, Honza s Jardou a já. Ve skladbě VEB Automobilwerke Eisenach zazní Jardův Wartburg.

  Lze je někde objednat či zakoupit? Existují ještě nějaké další nahrávky nebo videozáznamy?
  Myslím, že velkou část z dvoutisícovýho nákladu má ještě Šuli doma pod postelí. Něco se pokoušel distribuovat Bonton, ale pak se toho zbavili při výprodeji na Štvanici po pětikoruně za kus a něco snad distribuuje Black Point. Ti, kdo to do Prahy nemají daleko, budou mít nejlepší, když Šulimu zavolají - děláme spolu v takový jedný firmě, co dělá filmy (Pavel Šolc - 02/ 24 91 30 43, 24 91 30 45). Jinak ještě furt existujou ty věci, co Panton nevydal. Většinou to jsou jiný verze věcí z „Blbý Evropy", ale je tam i samotná „Blbá Evropa", kterou jsme si tenkrát na CD netroufli dát. Taky existuje nahrávka z countryovýho období „House of the Rising Sun", ale to je taky jen na DATce a nevím, kdo by to teď vydával. Videozáznamy moc neexistujou, většina se toho nenávratně ztratila. Dokonce nás kdysi jeden maník z Jazzový sekce natáčel na film (snad na šestnáctku?), museli jsme kvůli němu na pódiu svítit, měli jsme u sebe každej takovou lampičku, vypadalo to dost divně, ale nikdy jsem z toho nic neviděl. Dobrej záznam byl z koncertu na kolejích v Brně, odkud rozvážela STB účastníky v noci do polí kolem Brna, to dělal nějakej Staňa Krčmař, to jméno si furt pamatuju, ale ten záznam jsme z něj nikdy nevytáhli. Prej byl super.

  Ve srovnání s tehdejším průmyslovým bujením (kolem r. 1990) došlo k postupnému odlivu projektů tohoto druhu z české hudební scény. Co je podle Tvého názoru příčinou?
  O tom jsem nikdy moc nepřemýšlel. U nás ten odliv ze scény byl danej částečně věkem, částečně tím, že jsme se začali realizovat ve svý práci a taky máme rodiny. Myslel jsem si, že u ostatních kapel z naší doby tomu bylo podobně, ale že zase vznikají nějaký nový. Nebo to tak není? Ono je to těžký, dřív stačilo, abys byl trochu jinej, byl takovej trochu jako zakázanej, a koncerty byly natřísknutý. Dneska je těch možností zábavy tolik, že se v tom lidi těžko orientujou a když se dvakrát, třikrát spálíš, tak už počtvrtý nejdeš. Já jsem se tuhle nechal nachytat na vystoupení nějakýho „industrialisty" z Japonska (Tatsuy Yoshidy, pozn. OrphanAge), bylo to v Roxy, a na pódium vylezl takovej nějakej pidlikal, co hrál na několik nástrojů současně, ale asi by se spíš hodil do Reduty. Takže asi za to taky trochu můžou pořadatelé, někdy.

  Navzdory této skutečnosti zde však několik málo skupin stále aktivně působí. Sledujete dění na domácí (česko-slovenské) post-industriální scéně? Říkají vám něco názvy jako VO.I.D, Do Šaška!, Einleitungszeit?
  Ne, vůbec ne. Ale to je náš problém, my už to moc nesledujeme. Jsme rádi, když se nám daří chytat, co novýho udělali Einstürzende Neubauten, Nick Cave nebo Laibach. Teda spíš starý věci. Občas se náhodně dostanu k něčemu novýmu, ale mně třeba vadí takový ty kapely, když tam dva chlapíci seděj na pódiu a kroutěj čudlíkama. Já prostě mám radši tu ruční práci, aby z toho byla cejtit energie, stříkal pot a tak. Tuhle jsem si nahrál nějaký Španěly, Esplendor Geométrico, je to zajímavý, ale myslím, že by mi to z walkmana hrálo podobně i kdybych s ním dvakrát řádně říznul o zem a tu kazetu klidně vyndal. Ale třeba Evropáři tohle sledujou, Petříček furt žije jako rocker, my už jsme spíš takový industriální fotři. Ale rádi si to poslechneme, když se k tomu dostaneme. Na Einleitungszeit jsem někde viděl plakát a dost se mi líbil.

  Myslíš, že je průmyslová kultura mrtvá, přežitá, že již nemá smysl dále se vyjadřovat prostřednictvím jejích forem, nebo je to podle Tebe jinak?
  Industriál prostě asi nikdy nebude válcovat hitparády, s tím je třeba se smířit. Ale v poslední době mám spíš poct, že industriál vycucává kdekdo. Kolik televizních reklam čerpá z industriální estetiky. Ale hlavně my jsme to spíš brali jako že využíváme odpady. Dřív třeba lidi mydlili do vyžranejch kmenů spadlejch stromů, troubili na nějaký mušle, želví krunýře a tak. A my jsme využívali odpad naší doby. Vlastně jsme byli taková první ekologická recyklovací kapela. A to má přece budoucnost, ne?

Díky za rozhovor.

OrphanAge 1997

10.06.13

S/M


"Toužíme objevovat nové krajiny zvuku"

  Jak došlo ke vzniku S/M?
  A: Ke vzniku S/M došlo koncem roku 1996, když jsem se vrátil z Japonska a cítil jsem, že vedle akustické hudby bych měl dělat i něco tvrdšího. Proto jsem se spojil se Silvií s tím, že bychom mohli navázat tam, kde skončil Jaroušek (Palát, mozek a duše bývalých Suicidal Meditations - pozn. OrphanAge). Souhlasila a navrhla Honzu na bicí a já Jakuba na basu.

  Proč jste zvolili právě název S/M?
  Chtěli jsme zdůraznit spojitost s tvorbou Suicidal Meditations, ale nechtěli jsme využívat názvu.

  Projevuje se tahle návaznost i po stránce hudební?
  To jistě, od Jarouška jsem se hodně naučil, i když jsem se nakonec vydal trochu jiným směrem. Také proto nepoužíváme stejný název. Ale spojitost je patrně ve využití delayů, smyček, samplů, distorze, kovů a zkreslovaného hlasu.

  Jaká je sestava S/M?
  S-hlas, J-basa, H-kovy, A-efekty a hluky.

  Slyšel jsem zatím jediný váš koncert. Bylo to velmi křehké a jemné. Jak byste charakterizovali základní hudební představu S/M?
  No mně to tak jemné zase nepřipadá, asi tu tvrdost vidíme v něčem jiném. Monotónní hluk nakonec člověk přestane vnímat, nám jde o strukturu a kontrasty podobně jako třeba Bargeldovi. Když ve filmu duch vyskakuje za každým rohem, těžko se ho někdo bude bát. Nemluvě o tom, že zvuk nože skřípajícího po skle je podle nás mnohem nepříjemnější než valící se deathmetalová rytmická jízda s kulometnou palbou bicích, stěnou kytar a zvracejícím zpěvákem, který zůstává věrný klasické struktuře písně.

  Jak jste se dopracovali k vašemu dnešnímu soundu, předcházel mu postupný vývoj nebo se objevil sám o sobě?
  A: Samply shromažďuji už tři roky a z nich čerpám, které pužiji. Výsledná kombinace je dána jak využitými nástroji, tak hudebníky samotnými
 
Lze nějak definovat váš styl?
  Definicemi se nezatěžujeme.

  Existuje nějaká myšlenková podstat tvorby S/M?
  Žádná, chceme vyjadřovat pocity ze světa a toužíme objevovat nové krajiny zvuku.

  Je k dispozici nějaká nahrávka?
  A: Pracuje se na ní, ale chybí motivace, protože album nám nikdo nevydá a zatím jsme nedostali prostor na žádné kompilaci. Na psaní do šuplíku jsem asi trochu starý. Možná je to dáno tím, že mám dvě alba - last Connection From Nirasaki a L´amate ur de la vie - takže mě to tak netlačí.

 Máte nějakou představu budoucnosti S/M?
  Ne, ale rádi bychom udělali album nebo natočili soundtrack.

  A co menší, či naopak radikální změna soundu, stylu?
  Nikdy nic neplánujeme dopředu, pouze připravujeme každý koncert a doufáme, že se vyvíjíme.

  Existuje nějaká zahraniční skupina, kterou byste chtěli vidět na pražských pódiích?
  Brian Eno, Hector Zazou, Zeni Geva, Eskymáky, Lard a Butthole Surfers. Tyhle kapely a tihle lidi jsou zajímavý i dnes, což se o řadě jiných už říci nedá, Samozřejmě, že bychom rádi viděli Coil či Controlled Bleeding, ale v době, kdy přinášeli něco nového a nevařili z vody.

  Je repertoár S/M pevně určen, nebo je mnohem více improvizací?
  Byl pevně určen, ale teď se neustále více uvolňuje, improvizovat je vždy lepší nad základem, aby z toho nebyl blábol, který předvádí v posledních letech Fred Frith. pořád protahuje špagáty kytarou, ne však proto, aby vytvořil něco nového, ale aby potvrdil, že je avantgardní improvizující kytarista, od něhož se právě tohle čeká. To je vlastně i odpověď na otázku, proč nestojíme v centru pozornosti - nechceme vytvářet plochy vazeb jen proto, že jsem tím známý.

  Co je hlavním zdrojem inspirace S/M?
  Zvuková realita, která nás obklopuje a možnost vytvořit nějaký jiný zvukový prostor.

  Nějaký vzkaz čtenářům OrphanAge?
  Věřit víc vlastním uším než cizím názorům.

OrphanAge 3, 1997



07.06.13

Einleitungszeit


“Ukazujeme sebe z dna tela."

  Co říct na začátek... Proč právě EINLEITUNGSZEIT, jak dlouho existujete?
  P-01: EINLEITUNGSZEIT tu je už od úvodu!, tak ako aj všetko ostatné, čo človek objavil a objaví. Sme zaznamenaní v computeri Vesmíru a plníme iba svoje poslanie, momentálne je čas ,,byť na monitore ..." . ,,DOBA ÚVODU" ( v preklade) vyjadruje tento fenomén. Nikto nevie, ako dlho trvá úvod ,,všetkého", ako dlho trvá úvod Einleitungszeit, koľko času mu zostáva do shutdown-u. Sme iba podprogram megasveta, megaprogramu...

  Jak se měnila vaše hudba, sound?
  Zvuk nášho kyberorganizmu sa zákonite vyvíja s používaním technologie. Taktiež je dôležité zladiť frekvencie mozgu, neuronov s frekvenciami, ktoré dokáže technologia vyrobiť, ale i zaznamenať. Viac používame alternatívu záznamu, zachovanie určitého zvukového okamihu v dianí nášho makrosveta. Mozog reaguje na zvuk, ktorý ho uvedie do nejakej činnosti, túto reakciu i zvuk si zapamätá a potom s tým ďalej pracuje. Takto nejako to funguje u nás. Je to dobrý pocit, ak môžeš naraz zaplniť cca 30 elektrických zásuviek!

  Co je výchozí myšlenkou či představou EINLEITUNGSZEIT?
  Všetko sa točí okolo samotného ,,človeka" (muž , žena) a okolo najkrajnejších predstáv jeho mozgu. Niekedy mám až desivé predstavy o možných situáciach v živote muža -- ženy -- stroja -- človeka a dokáže ma to veľmi vzrušiť. Je pre mňa fantastické hľadať miesto, kde sa prekrývajú hranice medzi realitou a fantáziou. Zvuky mi dokážu toto miesto zosilniť a vyobraziť.

  Jak byste označili styl vaší tvorby?
  Tvoríme niečo, čo je zastrešené názvom Einleitungszeit. Vyvíjame sa, meníme sa, neexistuje jednoznačný názov štýlu. V danom okamihu P-01 a R-01 vytvárajú a absorbujú KYBER - ,,PORNO" - INDUSTRIAL. Zajtra to už nemusí byť pravda...

  Podle mnoha názorů jste nejextrémnější skupinou v našich zeměpisných šířkách. Co soudíte o tomto tvrzení?
  Z podia ale i mimo neho ,,útočíme" na ľudí pravdivou realitou, ktorá prechádza i cez nás. To, čo robíme, vychádza z nášho vnútra. Niekedy je to také silné, že to otrasie i s nami. Nie je to hra, je to naša výpoved. Realita a sny sú veľké extrémy v živote človeka!

  Viděl jsem několik vašich koncertů, jednou jsem zažil ,,opravdový" strach . Po skončení ,,show" jsem pocítil nesmírnou úlevu a radost. Co je cílem brutálních a odlidštených, na člověka útočících performancí Einleitungszeit?
  Čiastočnou odpovedou si Ty sám, a to, čo si zažil pri jednej z našich performance. Ten strach si môžeš vážiť, lebo po ňom môže následovať smrť alebo úľava. Ale oboje znamená to isté. Nejde tu o propagáciu násilia. Tou odľudštenou masou sme v Tebe vyvolali i pozitívne pocity. Performances sú vlastne zosilneným odrazom reality a možnej reality medzi človekom a človekom, a človekom a kybersvetom prostredníctvom našich pohľadov. Ukazujeme človeka, ukazujeme seba z dna tela...

 
Který váš koncert považujete za dosud nejzajímavejší?
  Ten, kedy reagovalo a bude reagovať čo najviac ľudí ako Ty!

  Máte za sebou několik vydaných titulů, kterého z nich si nejvíce ceníte?
  Všetky! Každý zachytáva dané obdobie Einleitungszeit-u.

  Nedávno vám vyšla v Německu deska. Mohli byste prozradit něco bližšího?
  Vyšla u v Nemecku dosť známeho labelu ART-KONKRET. Sú to v podstate dvaja mladí páni (taktiež výborná skupina SOLDNERGEIST ), ktorých sme zaujali už prvou demosnímkou Die Menchzerstörung. O rok neskôr nám ponúkli vydať LP a zatiaľ distribuovali aj všetky naše demá. Veľkú zásluhu má na tom aj Richard (CREWZINE), ktorý sa vlastne zaslúžil o našu propagáciu vo svetovej scéne.

  Kdy začnete s přípravou dalšího projektu?
  Další produkt by mal byť v týchto mesiacoch vydaný u labelu RECALCITRANT NOISE v USA. Jedná sa o dalšiu LP. S lídrom tohto labelu sme nadviazali priateľský vzťah. Je veľmi nadšený našou produkciou, čoho si veľmi vážime. Momentálne dokončujeme najnovší materiál, ktorý, dúfame, výjde na LP alebo CD nosiči.

  Odkud čerpáte hluky a zvuky?
  Industriálne zvuky zaznamenávame vo fabrikách, vo výrobných halách a taktiež ich vyrábame v našom zvukovom laboratoriu HIRNLARM .Ostatné zvuky a hluky sú alchýmia, ktorej proces a výroba je určitým naším tajomstvom.

  Co pro vás Einleitungszeit, silová elektronika, noise či hudba obecně znamená?
  Magický prsník Vesmíru, z ktorého sajeme i my, zdroj nekonečného poznania, lono sveta, kde vždy môžeš načerpať dostatok energie, neidentifikovateľného tepla a vône života ... Hudba je nadbytosť!, s ktorou, medzi ňou a nami neustále prebieha mystický coitus.

  Proč je podle vašeho názoru současný stav slovenské a české post-industriální kultury tak neskutečně bídný (na rozdíl od zemí ,,normální Evropy")?
  Chýbajú tu silné korene. Oproti iným krajinám, u nás pred pádom komunizmu možno pôsobilo pár skupín ,,v podsvetí", aj to skôr v Čechách ako na Slovensku. Nebola tu žiadna informovanosť, žiadna komunikácia, väčšinou sa všetko odohrávalo v malých izolovaných skupinkách nadšencov, ktorí boli za nejakých okolností napojení na Západ. Naša kultúra sa uberala iným smerom ako na Západe, nebolo jednoduché tvoriť tu slobodne. Boli sme od myšlienok vlny industrializmu v hudbe, ktorá prebiehala zhruba jedno desaťročie, dobre izolovaní. V súčasnosti nemá táto kultúra skoro žiadnu podporu zo strany masmédií, ťažko sa hľadá podpora pri organizovaní koncertov a festivalov. Všetko je dnes založené na peniazoch a preto prežívajú iba tí najskalnejší, tí, ktorí touto “okrajovou" kultúrou žijú. A to, z tohto hľadiska, je podľa mňa dôležitejšie ako masové produkovanie, masový výskyt post-industriálnych a elektronických objektov.

  Jaká budoucnost podle vás post-industriální kulturu čeká?
  Táto kultúra už dávno ukázala svoju životaschopnosť a nie je tomu inak ani teraz. Dokonca sa javí, že znova prebieha boom v celosvetovom merítku, rodia sa skupiny s novým smerovaním... , dochádza k spájaniu mnohotvárnych druhov myslenia, čo bude mať za následok akumulovanie a hustnutie tejto pseudosféry v tejto kultúre a zapríčiní to dalšiu exploziu rozvoja a napredovania. Dôležité je niečo tvoriť, produkovať a potom sú slová zbytočné. "ALLES IST PROGRAMM"!

  Máte v Einleitungszeit rozdělené úlohy, či jste jedním dýchajícím kyberorganismem?
  P-01 vytvára prostredníctvom technologie konštrukcie, hlavné zvukové myšlienky skladieb, prenáša obrazy a predstavy z mozgu do textov, robí aranžmá, hlas, R-01 je technický pracovník organizmu, vynachádza nové industriálne nástroje, ktoré aj obsluhuje a s veľkým precítením používa brúsky, cirkuláre, pružiny a rôzne kovové ,,orgány", sampler... Spolu tvoríme jeden kyberanimal, jeden kyberorganizmus, ktorý dýcha a pracuje spontánne na báze jednotlivých orgánov, ktoré sa ovplyvňujú a doplňajú...

  Chcete něco vzkázat čtenářům OrphanAge?
  ,,Mozog, spoľahlivo izolovaný v bezpečí ticha a tmy vo vnútry lebky, nie je schopný rozoznať ,,skutočný svet". Možno nie ste čitateľmi...!!!"

OrphanAge 1
1997

04.06.13

Napalmed


  1ORP: NAPALMED byla původně grindcore kapela. Jakým vývojem jste od svého vzniku prošli?
  Nejsem si vědom této skutečnosti. Možná tak usuzuješ z poslechu prvních nahrávek našich živých vystoupení. Na těchto akcích kluci používali baskytary, bicí soupravu a já svůj hlas. Při zpětném ohlédnutí bych tyto hodnotil spíše jako improvizovaný noise core". Po pravdě řečeno jsme ale od samotného počátku usilovali o noise jako takový, což je možné posoudit ze "studiových" záznamů. 

  2ORP: Proč tedy došlo k tak výrazné změně soundu?
  Pravděpodobně to je zapříčeněno používanými prostředky zvuku. Nebylo pro nás snadné najít ty správné (dodnes se snažíme je najít). Na koncertech jsme k výše zmiňovaným nástrojům postupně přidávali další nehudební zvuky, aby nastala hlavní změna ve zrušení klasických bicích a postupně i obou zdvojených baskytar.

  3ORP: Kdo tvoří NAPALMED?
Martin HOLÝ - železa, elektronika, zvuky, hlas (ex-LUCRECIA-basa)
Martin BERAXA - elektronika, železa, hlas, zvuky (KREVEL-bicí, F.S.F.I. -basa)
Petr BERÁNEK - elektronika, železa, hlas, zvuky (KREVEL, ex-F.S.F.I.-basa) 
Radek KOPEL - hlas, elektronika, zvuky, železa (hudební antitalent/diletant)
Petr KOPECKÝ - VIDEOMED

  4ORP: Jak bys charakterizoval Vaše "hudební" zaměření, Váš produkt? Při poslechu NAPALMED se mi vybaví spojení "low-fi-noise-industrial"...
  Řekl bych noise. Faktem je,že sami od čisté formy tohoto stylu často nechtěně odbíháme. Tebou zmiňovaný termín "low-fi-noise-industrial" by mohl směle shrnovat naší dosavadní cestu. Když tak o tom přemýšlím jsem rád, že jsi nevyslovil pojem "shit-noise"... 

  5ORP: Proč právě tento styl? Pro jeho zvukovou nedokonalost, tedy syrovost?
  Poměrně dlouho poslouchám muziku jako takovou. Vždycky jsem hledal tvrdost, agresivitu, rychlost a další nevyslovitelné extrémní prvky. Naprosté uspokojení těmito elementy jsem dosáhl až objevením "japanoise". Nemyslím si, že by noise/industrial byl o zvukové nedokonalosti. Je pravda, že zvuková forma je podstatně jiná než u hudební produkce,ale tvůrcům těchto subkultur jde ve většině případů také o co nejlepší zvukový projev. Slovo syrovost je tedy,dle mého názoru mnohem výstižnější. 

   
  6ORP: Jak Vaše nahrávky vznikají?
  Všechny absolutně spontánně a improvizovaně.

  7ORP: Jak se liší koncerty od Vašich nahrávek?
  Na koncertech myslím nejsme zatím schopni předvést  všechny elementy naší tvorby jako při "studiových" jamech. To je zapříčiněno jednak zmatkem a nervozitou, která každou akci provází. Za druhé je to neustálý element improvizace. Poslední a nejvýznamnější část této odlišnosti jsou zvukaři. Zatím jsme měli relativní štěstí a ve většině případů vše dopadlo zhruba uspokojivě.

  8ORP: Kolik koncertů jste zatím odehráli, který byl nejúspěšnější a proč?
  K dnešku to je 16 živých představení po boku různých partiček, z větší  části metalových a coreových. Který z nich byl nejúspěšnější pro lidi to nevím, pro mě asi ten s M.A.C. OF MAD v Praze, ve FUTURU(vskutku velice silná 3/4 hodinka čistého hluku). Za zmínku stojí také čistě industriální akce v rámci festivalu "Používej chrániče sluchu 1.". Na tomto se aktivně do procesu zapojili i civilisti a výsledkem bylo zničení všeho živého i mrtvého.  

  9ORP: Mají Vaše hlukové improvizace alespoň minimální pevnou kostru, základy?
  Při "studiových" nahrávkách i na koncertech probíhá vše improvizovaně. Pouze na koncerty připravím hrubý koncept průběhu akce, který však stejně nikdy nedodržíme.
  
10ORP: Cítíte spřízněnost s některými skupinami?
  Zcela určitě. Chtěli bychom dosáhnout pestrosti GEROGERIGEGEGE a VIOLENT ONSEN GEISHA, nekompromisnosti INCAPACITANTS, intenzity kterou předvádí MASONNA, decentnosti AUBE a zejména vrcholu zvukové kvality MERZBOW.

11ORP: Jistou paralelu cítím v silné japonské noise scéně. Jste nějak provázáni-nejen jako NAPALMED, ale i po stránce vydavatelské?
  S Japonskem, ale i ostatními zeměmi, jsme provázáni velice úzce, a to hlavně v undergroundových kruzích. Vzájemně si pomáháme a spolupracujeme, ať už jako kapely nebo malé distribuční a vydavatelské firmičky. Řekl bych, že během krátké doby povstanou nové, velice kvalitní spolky produkující zajímavý a nekompromisní noise. I po stránce vše probíhá více méně na bázi přátelské výpomoci. Tímto způsobem byly zrealizovány mnohé split-kazety, 7"EP-split a dvě CD kompilace "Anomalous Silencer".
  
12ORP: Mohli byste uvést kompletní diskografii NAPALMED?
  Velice nerad bych plýtval tvým dozajista drahým místem. Pokud však přece jen neodoláš druhý soubor na disketě by měl uspokojit tvou zvědavost.      

13ORP: Kterého titulu si nejvíce ceníte?
  Osobně si nesmírně vážím obou "Anomalous silencer" CD-kompilací. Jsou jedinečným důkazem toho, že při troše dobré vůle a důvěře se mohou věci trochu pohnout. Dost nám pomohla i split-kazeta s AUBE. Díky níž jsme se dostali o několik pater undergroundu výš. V podstatě jsem ale rád za každý zrealizovaný titul. Skutečně!

14ORP: Jaký posun spatřujete ve své tvorbě? Jakým směrem se budete vyvíjet?
  Posun? Nevím. Asi v postupném dosahování maximalní kvality zvuku a intenzity. Vývoj? Jakýkoliv. Hlavně nedělat něco z nutnosti, odbývat cokoliv, atd.

15ORP: Kdy začnete připravovat další projekt?
  Nevím co máš na mysli. Rodina, kapela i distribuce mi už dnes zabírá tolik času, že občas přestávám stíhat, takže o dalších aktivitách neuvažuju (přestože se nabízely a stále nabízejí).

16ORP: Jak jsem se již zmínil, je o Vás známo,že se kromě "hudby" také aktivně věnujete vydavatelské činnosti. Co jste dosud vydali?
  Pod značkou NAPALMED vyšla většina split-kazet.CD kompilace "Anomalous silencer" (#2 je připraveno, zbývá pouze vylisování) jsou sice realizovány na mém labelu, avšak vznikly za finanční spoluúčasti všech zúčastněných. Stejně jako 7"split-EP s HERMIT nebo originální kazeta s YGGDRASIL.

17ORP: Jaké jsou Vaše nejbližší vydavatelské plány?
  Do budoucna bych ve vydávání titulů velice rád pokračoval, ale hlavní a jedinou překážkou jsou peníze. Proto zatím budu volit formu do-it-yourself nebo realizace s takovými umělci, kteří jsou schopni a ochotni přispět svou finanční částkou. 

18ORP: Co pro Vás "hudba" NAPALMED, ale i noise obecně znamená.
  Pro mě osobně uspokojení(duševní), odreagování, očista, předání svého názoru/fantazie. Pokud se zároveň najde někdo,kdo je ochoten předávané přijmout je to dvojnásob' příjemné.

19ORP: Vyhovuje Vám spíš izolace, nebo byste byli raději součástí nějakého širšího proudu podobně orientovaných skupin? 
  V podstatě je mi to úplně jedno.

20ORP: Jaké používáte zdroje zvuku či nástroje?
  Železa, umělé hmoty, dřevo, sklo, preparovanou elektroniku, pedálové efekty, hlasy,megafony, mikrofony,mix-pult...

21ORP: Proč je podle Vašeho názoru současný stav české a slovenské post-industriální kultury tak neskutečně bídný?
  To vskutku nevím. Starší soubory udaly směr, pod povrchem to lehce kvasí, což je podstatné a důležité. Myslím, že je potřeba si také uvědomit jak jsme malá země, což vůbec není zanedbatelné. Pravdou je, že více konkurence by jedině prospělo.

22ORP: NAPALMED se pro mnohé stal jakýmsi symbolem noise undergroundu. Do jaké míry Vám tato pozice a image vyhovuje? Máte zájem o "kolaboraci" s oficiálními médii?
  Pokud opravdu "jakýmsi symbolem" jsme pak to není ani naše image ani něco cíleného. Od počátku se snažím šířit NAPALMED naplno, jak mi jen schopnosti a čas dovolí. Přemýšlet o "kolaboraci" s oficiálními médii je zhola zbytečné,neb' ani média ani já nemáme zájem. Co si uděláme to máme...  

23ORP: Jaké jsou Vaše plány?
  Vskutku jednoduché. Pokračovat v načaté cestě. 

24ORP: Nějaký vzkaz čtenářům ORPHAN AGE?
  Ahoj lidi! Ozvěte se!
  Poděkování a pozdravení nechť přijmou: manželka a dcery (upřímný DÍK za vše!), můj více než přítel Pavel Tušl, Tom Novák (za prostor a podporu), zbývající megatuny lidí rozeseté po celém světě, které mají jakoukoliv (i tu sebemenší) spojitost s naším konáním. 

Tom Novák, OrphanAge 1997  

02.06.13

Vladimír Hirsch - Synthetics- Themes



Nahráno 1986-1987
Album Synthetics - Themes patří k prvním nahrávkám, ve kterých Vladimír Hirsch opustil pole vážné hudby a přechází ke konceptuálním strukturám typických pro ambientní a syntetizátorově experimentální tvorbu 80. let. Vydání na labelu CS Industrial obsahuje navíc i předtím nevydaný bonus, skladba "Selenium", experimentální aleatorická skladba pro syntezátory, bicí nástroje a alternativní perkuse, nahraná v r. 1989 (V. Hirsch - syntezátory, perkuse, J. Škoda - bicí). První lehce "industriální" počin, především ve využití netypických perkusí.

Recorded 1986-1987
Synthetics - Themes album is one of the first records, where Vladimir Hirsch neglects compositional scheme of classical music and moves on to conceptual structures typical for ambient and experimental synth music of late 80ties. This release on CS Industrial label contains also never before released bonus track "Selenium", an experimantal aleatoric song from 1989 for synthesizers, drums and percussions (V. Hirsch - synthesizers, percussions, J. Škoda - drums). The first slightly industrial piece, mainly due to the use of untypical percussions.

released 02 June 2013

http://csindustrial1982-2010.bandcamp.com/album/synthetics-themes

01.06.13

VO.I.D

  Počátky VO.I.D byly anticipovány hlukovými laboracemi s porůznu “nalovenými" zvuky, primitivní technologií zbroušenými a brutalizovanými do pásma “NEUE WAFFEN (DIE KRIEGSSTELLUNG)" v roce 1992. Cca po roce dochází ke změně koncepce: Martin pořizuje bicí rozšířené o kovové perkuse, na jejichž klopotných ostinátních rytmech je jejich další vývoj založen. Vojtěch buduje “hlukofon" (z walkmana vyrobený patafyzický pseudosyntezátor) a Martina (z přechozí sestavy nahrazující Jiřího L.) angažuje klávesy. Program tohoto období je zachycen na kazetě “HABEL GARMIN" (1994). 
  K další metamorfóze dochází počátkem roku 1995, kdy jsou eliminovány (manuální) perkuse, odchází Martina a Martin pořizuje hlasový efektový procesor. Vojtěch zároveň konstruuje další vývojovou řadu svého noisephonu a zanedlouho vzniká první studiová nahrávka “ALLOSKREN" (1996). Jí předchází neoficiální “IBUR" (1995) - záznam “inkubačních" verzí z Alloskrenu. Skupina nyní pracuje na novém programu “ZYIHEN". Zpívat zde bude i Vojtěch, zvukový korpus bude propracovanější a hutnější s nepolemizujícím akcentem na “ritualizující" repetetivnost a industriální intenzi obludných “písní".


“Burácející modlitba, radostné prýštění exprese."

   Jak bys VO.I.D v krátkosti představil?
  Jsme orchestr, manévrující v bouřích a záři. Přehřmíváme světový šum do Ticha transcendence. Operujeme s intenzemi v sestavě Vojtěch Haňka - hlukofon & Martin Jarolím - efektovaný křik.

  Mohl bys hudbu VO.I.D nějak charakterizovat?
  Šlechetný hřmot s kruhovým pojetím času.

  Jaký byl váš hudební a personální vývoj?
  Velice rozeklaný, spletitý a přesto kontinuální: Vojtěch se kdys chopil elektrické kytary coby ortodoxní punker ve formaci Čtyři promile. Posléz zasažen rozpoutanou EBM způsobil one-man projekt Furnace. Jako kovný perkusionist sekundoval v industriálně-improvizačním tandemu Spess Art. Já byl odkojen alternativou Rock in Opposition. Jako bubeníka mne uhranul charismatický Chris Cutler. Záhy jsem utržil “ontologické osvícení" při hlukové antihudbě. Ctím i všeliké domorodé hudby. Vojtěch je orientován na harmoničtější úkazy. Přesto nás provládá vzájemná symbióza. Její jméno - VO.I.D.

  Hudba VO.I.D je velmi intenzívní, drtící bloky běžného, unaveného a spícího vědomí. Jaký prožitek z ní máte vy sami?
  Burácející modlitba, radostné prýštění exprese.

  Další typickou stránkou VO.I.D je jazyk, který používáte. Jak je konstituován?
  Jako spontánní “artikulace" energie, ekvivalentní zvukové textuře. Verbalizace mohou mást. Účel našich “slov" je fónický, nikoli sémantický.

  Mnozí považují vaši hudbu za tzv. “temnou". Co o těchto slovech soudíte?
  Temná slova. Jak napsal Havel: “Obrysy hrůzy indukují vůli jí čelit." Dlíme v jasu, i když hlomoznou chmurou. “Kdo není orel, ať nehnízdí nad propastmi."

  Jak často koncertujete?
  Cca jednou za měsíc.

  Jde vám při koncertech o kontakt s publikem, či se více jedná o sebestřednou záležitost?
  V našem případě není typ komunikačního raportu s publikem řízenou strategií. Ponecháváme věcem volný průtok. Kdo se otevře, může být prostoupen “rituálním polem", které je “fyzicky" zpatrnitelné. Kdo nikoli, není naléhán. Nejde ani o nás, ani o publikum; jak dí Joyce:"Slova? Hudba? Ne: TO, co je za tím."

  Dáváte přednost práci ve studiu, nebo živému hraní?
  Nepreferujeme jedno před druhým. Studio je místem explorace vypuklých možností. Začasté žasnem, vyvstává-li nemíněné a přesto pozdvihující. Na živém předvedení jsme probíjeni sálavou silou z veřejné intrakce. Oba mody jsou pro nás palivem.

  Používáte další studiové nebo koncertní hráče?
  Miroslav “Mupa" Zahajský. Člověk zběhlý v elektronice i kompozici. Ctitel Liszta a Wagnera, ale i Kraftwerku či Laibach. Uštědřil nám orchestrální samply a jejich některé sošné party. Velký empatik.

  Kudy se bude ubírat další cesta VO.I.D? Jste otevření současným trendům, uvažujete o rozšíření sestavy či nástrojového vybavení?
  Toť otázka. Ač poslušni své senzibility, býváme zdiveni, kam jsme ubíráni: Absolvovali jsme již třetí kompletní metamorfózu a k další se svistem chýlí. Náš vývoj “inteliguje" jakýsi “podivný" (strážný) “atraktor". Doň jsme spolehlí a na kurz jeho příštích poryvů se sami tážící. “Duch vane kudy chce." - Vyčkejme a posléz vizme. Jsme střežní ke každému novému výboji v soudobých úzech, mnohé je inspirativní. Mnohé nikoli. K rozšíření sestavy strádán důvod, další vybavení prostředky.

  Nepovažujete se v kontextu současné domácí scény za jakési “dinosaury"?
  Spíše za jakési “pterodaktyly", fraktální viry či noční červy.

  Myslíte či tajně doufáte v jakýsi “revival" industriální hudby?
  Aniž snad. - Časový orbit každé hudební vlny je cca 20 let a její návrat je vždy módní derivací původního. Napíráme svou naději ve vinš, by vše ryzí a živé v industriálu (či kdekoli) bezustale rašilo do netušených struktur. Odpíráme postmoderní (či “postmódní") eklektizaci, kdy se kříží disparátní formy s nezřízeností devalvující obsah, jehož jsme ryční zastánci. Nepranýřujeme experimentální fůze, jsou-li tvůrčím prostředkem, nikoli sterilním svéúčelem. Nejsme zavilí puristé. Vzýváme nové emergence. MARAN ATHA!

  Co je podle vás příčinou toho, že se u nás tomuto stylu (na rozdíl od evropských zemí západně od našich hranic, ale třeba i Slovenska), příliš nedaří? Spatřujete zde nějaká česká specifika?
  Odliv srdcí k lukrativním (čímž “bezpečnějším") kulturním útvarům.

  Připravujete vydání svého prvního LP. Kdy k tomu dojde a za jakých okolností?
  Kocháme se, že snad vbrzku za úplňku u “Membrum Debile Propaganda" v Germánii ctěným zasloužením záhadného Silvia Kessmana. Leč nezakřikněmež těšené!

  Jak by měl podle vašich představ vypadat ideální zvuk VO.I.D? Lze jej vůbec slovy postihnout? Co všechno musí obsahovat?
  “Eidetický" zvukový ideál je za našimi vezdejšími možnostmi. Je jím hypersonický výtrysk, absorpční pratón propalující do Nezbadatelna. Slovy jej stěží vzlíčit - snad vůní či smrtí. Měl by být stvořen silným elektromagnetickým výronem, svitem hvězd. Měl by obsahovat sopečné vibrace, pach srn, proteiny a andělskou láskyplnost, milující agresi.

  Jaké zvuky vaše hudba obsahuje? Kromě ryze industriálních hluků jsem zaregistroval mantru, cello, dechy, varhany...a to jistě zdaleka nebude všechno..
  Lneme k opojně kypré přepestrosti: drtivým a proudícím přeludnostem. Avšak i v překypu střežíme střídmost.

  Máte v tvorbě nějak rozdělené úlohy?
  Vojtěch jako geniální technicista a bytostně hudec po meči plodí většinu “spodových bází". Já jsem spíše synestetický vizionář - zvuk vnímám výtvarně: ornamentuji.
 
Co pro vás zvuk znamená, jeho síla či barva?
  Potenciální mystickou iniciaci - závrať a bytí.

  Co soudíte o současné české hudební scéně?
  Je nám tím, čím my jí: hanbou a studem.

  Co v ní považujete za autentické, čeho si ceníte?
  Především spřízněné ansámbly, též však i Kokoliu a Muchowa, PPU + DG 307, Michael´s Uncle.

  A v zahraničí?
  Já jsem především napojen na noiseové srše (Sutcliffe Jugend, Taint, Grey Wolves, Einleitungszeit, Merzbow), musique concrete, etno a grind. Vojtěch saje Skinny Puppy, Coil, Dead Can Dance, cos z triphopu, EBM a klasického industriálu.

  Jaké myšlenky stojí v zákulisí vaší hudby. Do jakých končin se jejím prostřednictvím vydáváte?
  Myšlenky na vláhu, elektřinu & archonty. Horoucí lůna, deterministický chaos. Často se vydáváme do útrob planet, ptačí krve & ohně.

  Když jsem měl letos na jaře možnost poprvé vyslechnout vaše tehdy (a vlastně i dosud) aktuální album “Alloskren", byl jsem doslova uchvácen jeho kvalitou. Co považujete v souvislost s tímto projektem za stěžejní?
  Že k němu došlo a že´s byl uchvácen jeho kvalitou.

  Nyní připravujete nové studiové dílo. V čem spatřujete posun - po stránce hudební, zvukové a myšlenkové?
  Nové pásmo se bude slout “Zyihen". Vojtěch v něm po mém ledví zaujme pozici spoluřváče. V úhrnu půjde o pregnantnější vývod toho, co v Alloskrenu předznačeno.

  Cítíte se osamoceni, nebo snad součástí něčeho nově se rodícího, přinášejícího světlo do budoucnosti?
  V rámci své osamocenosti se cítíme být součástí čehokoliv v příčných sítích souvislostí. Ve vzmachu svého součastenství jsme však osamělí. Prorůstáme s blízkými nám tvůrci v tento osud izolujícího vzájemna. Snad jsme svělem příštím, tím, že nyní sobě šerem. “Kdo hořkého neokusil, sladké nepozná."

  V jedné z recenzí jsem narazil na hodnocení “buněčná výheň". Co o tomto výroku soudíte?
  Štěpný výrok, hodný nenadálé biopsie.

  Myslím, že VO.I.D jsou v každém případě více než hudba. Jak to vnímáte vy sami?
  Sub specie aeternitatis jsme všichni víc než sebou - stejně naše působky. V tvaru není nic úhlaví a finalita, leč symbol a přihořívání: odpalovací rampa zaň!

  Co pro vás VO.I.D, obecně hudba (či anti-hudba) znamená?
  Tlesknutí jednou rukou. Zážeh srozumění.

  Poslední otázka. Je o vás známo, že jste velkými milovníky literatury. Mohli byste zmínit některé oblíbené tituly, příp. autory?
  Jeden titul za všechny - Písmo Svaté.

  Chcete něco vzkázat čtenářům OrphanAge?
  Prostor je tuhé skupenství času. Čas je zředěným důsledkem vůle. Zvuk je v pohybu a pohyb v tichu. Vše je nešeno svou absencí. Lidé bděte!

OrphanAge
Děčín, květen 1997